Marcinkiewicz chce namawiać RPP do obniżki stóp proc. jeszcze w styczniu

Internet Securities
06-01-2006, 12:40

Premier Kazimierz Marcinkiewicz zamierza spotkać się z prezesem Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszkiem Balcerowiczem i Radą Polityki Pieniężnej (RPP) i namawiać do obniżek stóp procentowych jeszcze w styczniu.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz zamierza spotkać się z prezesem Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszkiem Balcerowiczem i Radą Polityki Pieniężnej (RPP) i namawiać do obniżek stóp procentowych jeszcze w styczniu.

„Będę spotykał się w najbliższym czasie z prezesem Narodowego Banku Polskiego, z RPP i będę namawiał do obniżenia stóp procentowych jeszcze w styczniu, po to by dynamika wzrostu gospodarczego mogłaby być szybsza” – powiedział Marcinkiewicz na piątkowej konferencji prasowej.

„Tylko w ten sposób będziemy w stanie redukować bezrobocie i wpływać na tworzenie nowych miejsc pracy, a więc na główny, najważniejszy problem, z jakim mamy w Polsce do czynienia"- podkreślił.

Premier już niejednokrotnie mówił, że istnieje przestrzeń do obniżki stóp procentowych.

Natomiast przedstawiciele rządzącego Prawa i Sprawiedliwości, po grudniowej decyzji RPP o pozostawieniu stóp bez zmian, mówili, że brak obniżki stóp jest argumentem za likwidacją RPP w projekcie następnej konstytucji.

Prezes NBP odniósł się do takich wypowiedzi mówiąc, że jest to niespotykany dotąd nacisk na radę ze strony polityków.

W środę minister finansów, Teresa Lubińska, zapowiedziała, że w styczniu dojdzie do spotkania przedstawicieli rządu z RPP.

Posiedzenie RPP odbędzie się 30-31 stycznia. (ISB)

qk/maza

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Marcinkiewicz chce namawiać RPP do obniżki stóp proc. jeszcze w styczniu