Marcinkiewicz: PO musi powiedzieć, czy chce współtworzyć rząd

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-10-2005, 08:39

Desygnowany na premiera Kazimierz Marcinkiewicz uważa, że ciągle nie ma pewności, czy Platforma Obywatelska ma ochotę na współtworzenie rządu z PiS. "Platforma Obywatelska musi się opowiedzieć, czy chce  współtworzyć rząd, czy chce grać na zwłokę nie wiadomo z jakich powodów" - powiedział Marcinkiewicz we wtorek w porannych "Sygnałach Dnia".

Desygnowany na premiera Kazimierz Marcinkiewicz uważa, że ciągle nie ma pewności, czy Platforma Obywatelska ma ochotę na współtworzenie rządu z PiS. "Platforma Obywatelska musi się opowiedzieć, czy chce  współtworzyć rząd, czy chce grać na zwłokę nie wiadomo z jakich powodów" - powiedział Marcinkiewicz we wtorek w porannych "Sygnałach Dnia".

Dodał, że nie wyobraża sobie innej koalicji, ponieważ, jak mówi, tak chcieli wyborcy obu partii.

Jego zdaniem, "dezercja" PO z realizacji przedstawionego programu naprawy państwa "byłaby absolutnie niezrozumiała".

Według Marcinkiewicza, utworzenie koalicji to nie są jedynie rozmowy w zespołach czy personalia, to przede wszystkim decyzja polityczna. Dodał, że Donald Tusk i PO "muszą tego chcieć", wtedy wszystkie inne sprawy - programowe, personalne będą rozwiązane szybciej.

Marcinkiewicz spodziewa się, że we wtorek "taka decyzja zapadnie". Według niego, chodzi o to, "by była to decyzja całej partii".

Powtórzył, że powinien powstać rząd równowagi, z równomiernym podziałem resortów między ugrupowaniami, "tak, by koalicja była odpowiedzialna za wszystkie sprawy".

W poniedziałkowe popołudnie ruszyły prace zespołu ekspertów PiS i PO ds. makroekonomicznych i budżetu państwa.

Kandydat PO na wicepremiera Jan Rokita zapowiedział, że Platforma po wygranych przez Lecha Kaczyńskiego wyborach prezydenckich oczekuje ustępstw PiS w sprawach programu i składu personalnego rządu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane