Marcinkiewicz: Polska odrzuci brytyjską propozycję budżetu UE

Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia
opublikowano: 06-12-2005, 08:21

Premier oświadczył w Sygnałach Dnia, że propozycja Brytyjczyków narusza główną zasadę Unii Europejskiej - zasadę solidarności. Zaznaczył, że problemem jest także brak takiej solidarności wśród nowych krajów Unii.

Premier oświadczył w Sygnałach Dnia, że propozycja Brytyjczyków narusza główną zasadę Unii Europejskiej - zasadę solidarności. Zaznaczył, że problemem jest także brak takiej solidarności wśród nowych krajów Unii.

Premier wyjaśnił, że proponowane są cięcia funduszy na rozwój nowych państw, głównie Polski. Londyn chce zmniejszyć je w latach 2007-2013 o prawie 9 procent. Polska straci prawie 5,5 miliarda euro z ponad 61, które proponowano nam wcześniej.

Brytyjczycy, którzy do końca roku przewodniczą pracom Wspólnoty, przedstawili wczoraj swoje propozycje. Kazimierz Marcinkiewicz powiedział, że strona polska jest zawiedziona brytyjską propozycją i jest ona dla Polski nie do przyjęcia. Premier uważa, że w swym sprzeciwie Polska nie będzie osamotniona. Przypomniał, że wczoraj propozycję Londynu stanowczo skrytykował przewodniczący Komisji Europejskiej. Zdaniem Kazimierza Marcinkiewicza, takie stanowisko jak Polska, będą miały też inne kraje Unii. Premier ma nadzieję, że przed szczytem Unii w Brukseli 15 grudnia uda się poprawić propozycję Brytyjczyków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia

Polecane