Marcinkiewicz: spodziewam się, że zostanę prezesem PKO BP

(Marek Druś)
opublikowano: 29-12-2006, 17:15

Mam za sobą zarządzanie wieloma instytucjami o różnym zakresie. W każdym przypadku zajmowałem się realizacją dużego budżetu, a więc także finansami instytucji, powiedział Marcinkiewicz.

Były premier Kazimierz Marcinkiewicz, który od 2 stycznia będzie pełnił funkcję doradcy p.o. prezesa PKO BP Sławomira Skrzypka, powiedział w piątek PAP, iż spodziewa się, że wygra konkurs na stanowisko prezesa tego banku.

Rada nadzorcza PKO BP zdecydowała, że będzie konkurs na to stanowisko. Zgłoszenia kandydatów będą przyjmowane do 16 stycznia. Kandydaci będą musieli m.in. mieć wykształcenie wyższe i doświadczenie zawodowe, niezbędne do kierowania bankiem oraz co najmniej 5 letni staż pracy.

"Od 2 stycznia zostaję doradcą prezesa banku PKO BP pana Sławomira Skrzypka, jednocześnie rada nadzorcza otworzyła postępowanie kwalifikacyjne na prezesa i dwóch członków zarządu - tak przewiduje prawo. Ja w tym postępowaniu będę brał udział" - powiedział w piątek PAP Marcinkiewicz.

Poinformował też, że będzie doradzać Skrzypkowi m.in. w sprawach dotyczących strategii banku.

Na pytanie, czy jego kwalifikacje zawodowe są wystarczające do kierowania bankiem, Marcinkiewicz odpowiedział, że od lat kieruje różnymi instytucjami.

Jak dodał, był m.in. wicedyrektorem szkoły, kuratorem oświaty w byłym woj. gorzowskim, wicedyrektorem wojewódzkiego ośrodka metodycznego, prezesem fundacji na rzecz gorzowskiej wyższej szkoły zawodowej, wiceministrem edukacji w rządzie Hanny Suchockiej, szefem gabinetu politycznego Jerzego Buzka, premierem i komisarzem Warszawy.

"Mam za sobą zarządzanie wieloma instytucjami o różnym zakresie. W każdym przypadku zajmowałem się realizacją dużego budżetu, a więc także finansami instytucji" - podkreślił były premier.

Jak zaznaczył, przez kilka kadencji Sejmu pracował w komisjach: finansów i skarbu państwa. "W komisji finansów publicznych pracowałem zarówno nad prawem bankowym, jak i prawem ubezpieczeniowym oraz nad budżetem państwa" - wyliczał. Podkreślił, że był również członkiem stałej podkomisji w komisji finansów ds. bankowości.

Przypomniał, że ukończył studia na Uniwersytecie Wrocławskim na wydziale matematyki, fizyki i chemii, studia podyplomowe na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu z zakresu administracji oraz zaliczył 5 z 6 semestrów studiów doktoranckich z ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W ocenie Marcinkiewicza, kwalifikacje które posiada są wystarczające, by startować w konkursie na prezesa PKO BP. "To rada nadzorcza będzie decydowała o tym, czy są wystarczające (by pełnić funkcję prezesa - PAP)" - powiedział.

Na pytanie, czy kandydowanie na prezesa PKO BP oznacza odejście z polityki, Marcinkiewicz odpowiedział, że taką decyzję podjął już dwa tygodnie temu.

Marcinkiewicz został desygnowany na premiera 19 października 2005 r. przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych. 10 lipca 2006 r. dymisję jego rządu przyjął prezydent Lech Kaczyński. 18 lipca premier Jarosław Kaczyński wręczył Marcinkiewiczowi nominację na pełniącego obowiązki prezydenta Warszawy. Funkcję tę pełnił do 4 grudnia, kiedy przekazał swoje obowiązki Hannie Gronkiewicz-Waltz, z którą przegrał w II turze wyborów na prezydenta stolicy.

Marcinkiewicz urodził się 20 grudnia 1959 r. w Gorzowie Wielkopolskim. Z wykształcenia jest nauczycielem fizyki. Zdobywając mandat w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych po raz trzeci został posłem. Za rządów Hanny Suchockiej, w latach 1992-93, był wiceministrem edukacji narodowej. Był też szefem gabinetu politycznego premiera Jerzego Buzka.

W latach 1983-90 Marcinkiewicz należał do NSZZ "Solidarność". W latach 1984-86 był redaktorem i wydawcą pisma oświaty niezależnej äPokolenie" wydawanego w Gorzowie. Potem także współzałożycielem, redaktorem i wydawcą katolickiego tygodnika äAspekty".

W 1989 roku Marcinkiewicz wspólnie z prof. Wiesławem Chrzanowskim i Markiem Jurkiem założył Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe. Następnie wystąpił z niego i wspólnie z kilkoma znaczącymi politykami prawicy założył Przymierze Prawicy, które połączyło się z PiS.

W poprzedniej kadencji parlamentarnej Marcinkiewicz, współautor programu gospodarczego PiS, pełnił m.in. funkcję przewodniczącego sejmowej Komisji Skarbu Państwa. Wcześniej był wiceprzewodniczącym Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, uczestniczył też w pracach Komisji Finansów Publicznych oraz kilku podkomisji.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane