Marcinkiewicz za budową nowoczesnego basenu AZS AWF Warszawa

Polska Agencja Prasowa SA
05-09-2006, 13:30

Pełniący funkcję prezydenta Warszawy Kazimierz Marcinkiewicz na wtorkowym spotkaniu z władzami AZS AWF Warszawa zadeklarował, że zrobi wszystko, aby na terenie klubu powstała nowoczesna pływalnia.

Pełniący funkcję prezydenta Warszawy Kazimierz Marcinkiewicz na wtorkowym spotkaniu z władzami AZS AWF Warszawa zadeklarował, że zrobi wszystko, aby na terenie klubu powstała nowoczesna pływalnia.

"Zdecydowanie widzę konieczność powstania basenu, na którym formę mogliby szlifować nasi znakomici pływacy. To zresztą nie jedyna potrzeba sportowa w Warszawie. Tutaj w ogóle brakuje infrastruktury sportowej na miarę stolicy Polski" - powiedział były premier, oprowadzony po obiektach AZS AWF Warszawa, m.in. pływalni.

Z zainteresowania Marcinkiewicza budową basenu bardzo zadowoleni byli złoci medaliści niedawnych mistrzostw Europy w Budapeszcie - Otylia Jędrzejczak, Paweł Korzeniowski i Sławomir Kuczko.

"Liczymy, że w końcu doczekamy się obiektu z prawdziwego zdarzenia. Byłoby super, bo skończyłoby się ciągłe jeżdżenie po kraju i za granicę w poszukiwaniu dobrych warunków do treningu" - powiedziała PAP najlepsza polska pływaczka.

Prezes Polskiego Związku Pływackiego Krzysztof Usielski podkreślił, że o basen na AWF-ie zabiega wspólnie z rektorem od kilku lat.

"Zawsze kończyło się na stwierdzeniu, że nie ma takiej możliwości, że basen nie jest potrzebny, że miasta nie stać na taki wydatek. Nigdy nie było tak dobrej woli ze strony politycznych decydentów, nie było tak zaawansowanych rozmów" - mówił PAP Usielski.

Trener reprezentacji, Paweł Słomiński po najlepszych w historii ME tonował euforię wokół kadry, właśnie mówiąc o problemach z obiektami treningowymi.

"Rozejrzyjmy się. W Polsce mamy trzy baseny 50-metrowe, nie mamy praktycznie żadnej infrastruktury. To tak wygląda, jakby reprezentacja wybiegła przed szereg. Są pieniądze, żeby szkolić reprezentację, ale nie ma warunków, żeby ją szkolić. Jeżeli zawodnicy muszą w kraju wstawać o piątej rano, żeby móc skorzystać z basenu, to jest to nienormalna sytuacja. Jeżeli, aby się dobrze przygotować, zawodnicy muszą przebywać 300 dni na zgrupowaniu, to też jest anormalna sytuacja. Nie może być tak, że jadąc małym fiatem chcemy się ścigać z kimś w mercedesie" - powiedział szkoleniowiec.

We wtorek nie krył optymizmu. "Wierzę, że się uda. To miałby być typowo szkoleniowy długi basen, z całym zapleczem naukowym, m.in. kanałem przepływowym. Tu moglibyśmy organizować zgrupowania kadry. Ta inwestycja po prostu nie ma minusów" - stwierdził w rozmowie z PAP.

Rektor AWF prof. dr hab. Henryk Sozański koszt budowy basenu szacuje na 70-90 milionów złotych.

"Na takim etapie nie można mówić precyzyjnie o tym, ile inwestycja pochłonęłaby środków. Natomiast wiadomo, że pieniądze pochodziłyby z różnych źródeł. Na pewno od miasta i od nas, ale staralibyśmy się także o środki z Ministerstwa Sportu i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Tereny pod budowę czekają. Mam nadzieję, że pod koniec 2008 roku będzie tam stał nowoczesny kryty basen" - mówił PAP Sozański.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Kariera / Marcinkiewicz za budową nowoczesnego basenu AZS AWF Warszawa