Marine Harvest stawia na Polskę

Łososiowy gigant będzie w Ustce produkował olej i mączkę z ryby.

Norweska grupa Marine Harvest, gigant w hodowli łososia, który przed pięcioma laty kupił polskiego giganta w jego przetwórstwie — Morpol, zapowiada kolejną inwestycję nad Wisłą. Koło fabryki w Ustce postawi kolejny zakład — mający specjalizować się w produkcji oleju z łososia i mączki, jak wynika z najnowszego raportu kwartalnego notowanego na norweskiej giełdzie koncernu.

Fot. Bloomberg

Zakład ma ruszyć w 2018 r. nakładem około 8 mln EUR. „Marine Harvest wytwarza w Norwegii olej z łososia i produkuje rybną mączkę od lat i w końcu nadszedł czas na ekspansję również tej gałęzi biznesu. Prace budowlane już ruszyły” — czytamy w komunikacie spółki.

W zeszłym roku spółka rozbudowała też swój zakład w Ustce. „Głos Pomorza” cytował wówczas zapowiedzi Teisa Knudsena, głównego dyrektora fabryki, który mówił o szerszym wejściu spółki na rynek gotowych produktów — sushi i zup rybnych. Marine Harvest ma również zakłady w Strzelinie i Lęborku.

W Trójmieście działa natomiast spółka dystrybucyjna grupy na Polskę. W sumie Norwegowie zatrudniają u nas około 4 tys. osób, a globalnie — 12 tys. Chwalą się sprzedażą na 70 rynkach i zaspokojeniem 20 proc. światowego popytu na łososia. Przychody Marine Harvest w 2016 r. wyniosły 3,5 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane