Mario Draghi poprawił sentyment

Radosław Wierzbicki, NOBLE Markets
opublikowano: 12-01-2012, 16:34

Rynek euro-dolara skierował się na północ po konferencji prasowej prezesa Europejskiego Banku Centralnego. Złoty silnie umocnił się do głównych walut.

Mario Draghi pomógł w czwartek inwestorom wypowiedziami podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. Po słowach prezesa banku, kurs pary euro-dolar zyskał ponad 70 pipsów i utworzył maksimum na poziomie 1,2804 USD. W tym samym czasie cena baryłki ropy zdrożała ponad półtorej dolara osiągając ekstremum na poziomie 115,08 USD. Podobny trend obrały rynki złota i miedzi.

Według Europejskiego Banku Centralnego gospodarka strefy euro powinna wejść na drogę stopniowego wzrostu gospodarczego a udzielenie 3-letnich pożyczek bankom komercyjnym w strefie euro odniosło sukces i EBC spodziewa się dużego popytu podczas kolejnego przetargu na 3-letnie pożyczki. EBC nie zmienił wysokości stóp procentowych i pozostawił je na poziomie 0,5 proc.

W czwartek inwestorzy poznali odczyty kiepskich danych ze Stanów i Starego Kontynentu - m.in. niższą od oczekiwań sprzedaż detaliczną w USA i większą od oczekiwań liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Dynamika produkcji przemysłowej w strefie euro również okazała się niższa od prognoz i wyniosła - 0,3 proc. r/r w listopadzie. Podobnie dynamika produkcji w Wielkiej Brytanii spadła w analogicznym okresie - 3,1 proc. r/r.

Wypowiedź Draghiego przyćmiła kiepskie dane ze Stanów i Starego Kontynentu. Jeśli dobry sentyment utrzyma się na rynkach to poziomami oporu na rynku euro do dolara będą kursy 1,2818 USD oraz 1,2864 USD. Wsparcie znajduje się na poziomie 1,2750 USD.

Poprawa sentymentu na rynku euro-dolara skierowała kursy par euro-złoty i dolar-złoty na południe. Kolejnym czynnikiem, który przemówił za znaczną aprecjacją złotego w czwartek była wypowiedzieć Matteo Napolitano z agencji ratingowej Fitch, który oznajmił, że szanse na zmianę ratingu wiarygodności kredytowej Polski lub jej perspektywy na niższą, są nikłe. Fitch nie wyklucza podwyżki ratingu lecz to zależy od działań polskiego rządu oraz sytuacji gospodarczej w Unii Europejskiej. W czwartek złoty umocnił się 6 groszy do euro oraz 8 groszy do dolara. O godz. 16 inwestorzy płacili za euro 4,413 PLN oraz za dolara 3,444 PLN.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Wierzbicki, NOBLE Markets

Polecane