Mariusz Patrowicz poszerza giełdową talię

MZAT
25-07-2012, 00:00

Na NewConnect pojawią się dwie kolejne spółki z portfela płockiego inwestora — Fly.pl i Elkop Energy.

Od przybytku głowa nie boli — Mariusz Patrowicz jeszcze w tym tygodniu może mieć w portfelu dwucyfrową liczbę publicznych spółek. Inwestor rozdaje karty w dziewięciu spółkach z NewConnect i GPW, teraz dołączą do nich dwie kolejne. O ile nie przeciągną się procedury w KDPW, już w piątek na alternatywnym rynku zadebiutuje kontrolowany przez niego internetowy agent turystyczny Fly.pl i zajmujący się energetyką wiatrową Elkop Energy. Płocki inwestor wysyła je na mały parkiet, mimo że — jak mówi — „sytuacja na NewConnect nie jest najlepsza”.

— Te debiuty zapowiadane były już w ubiegłym roku, a obietnic trzeba dotrzymywać. Na razie nie planuję kolejnych debiutów na NewConnect, skupimy się na głównym rynku — zapowiada Mariusz Patrowicz. Fly.pl trafiło do portfela płockiego inwestora w maju 2010 r. Spółkę — stworzoną w 2007 r. przez niemiecką grupę turystyczną Comvel, a potem wykupioną przez menedżerów — przejęły wtedy notowane na NewConnect Urlopy.pl. Dziś internetowy serwis zarabia przede wszystkim na „organizacji działań reklamowych, imprezgrupowych i innych usług” — w ubiegłym roku przyniosło to spółce 2,15 mln zł przychodów, czyli niemal 60 proc. ogólnego wyniku (3,59 mln zł). Wycieczki dodały po stronie przychodowej 1,3 mln zł.

— Spółka z emisji prywatnej pozyskała około 0,75 mln zł. Teraz, po otwarciu nowego biura w Warszawie, nie ma potrzeb gotówkowych, ale może rozważyć przejęcia mniejszych konkurentów — mówi Mariusz Patrowicz. Jego zdaniem, Fly.pl nie dostanie rykoszetem przy okazji bankructw biur podróży.

— Kłopoty mają biura, nie agenci. Dla nas bankructwa oznaczają co najwyżej obniżenie przychodów — mówi inwestor. Prognozy Fly.pl zakładają, że spółka w tym roku będzie miała 2,55 mln zł przychodów przy 97 tys. zł zysku netto. Na małą giełdę wejdzie jeszcze jedna spółka z portfela Mariusza Patrowicza — Elkop Energy. Zajmować ma się „produkcją i sprzedażą energii elektrycznej”, pochodzącej z farm wiatrowych. Głównym aktywem EE jest spółka Hibertus, która w Nieszawie w województwie kujawsko-pomorskim ma 6 wiatraków o mocy 100 kW każdy.

— Na razie spółka musiała zawiesić inwestycjew farmy wiatrowe. W branży od roku panuje stan niepewności w związku z ustawą o odnawialnych źródłach energii. Czekamy na rozstrzygnięcia Ministerstwa Gospodarki, może jesienią coś się ruszy — mówi Mariusz Patrowicz. W akcjonariacie Elkop Energy (którego ubiegłoroczne przychody wyniosły 68,5 tys. zł) dominują inne spółki z grupy płockiego inwestora: Elkop ma 40 proc., Atlantis i Fon — po 18,77 proc., a Investment Friends, Atlantis Energy i Fon Ecology — po 4,92 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZAT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Mariusz Patrowicz poszerza giełdową talię