Mark Mobius atakuje TVN

Karol Jedliński
10-12-2009, 06:36

Szef Templetona stawia sprawę jasno: ITI działa na niekorzyść reszty akcjonariuszy i samej TVN.

Nie milkną echa listopadowej ofensywy ITI i TVN. Mark Mobius, prezes Templeton Asset Management, zarządzającego aktywami wartymi ponad 20 mld USD na wschodzących rynkach, ma dość sytuacji w TVN. Guru inwestorów w rozmowie z "PB" mówi, że jest bardzo zaniepokojony transakcją między TVN a ITI dotyczącą nabycia pozostałych 49 proc. udziałów w platformie cyfrowej "n" przez TVN. Wycena na poziomie 188 mln EUR przelała czarę goryczy. Od 5 listopada, czyli podania informacji o wykupie "n" i emisji obligacji, kurs spółki spadł o 10,8 proc., podczas gdy WIG20 wzrósł o 0,8 proc.

— Jako akcjonariusze spółki spodziewaliśmy się takiej transakcji, ale tak wysoka cena za "n" jest totalnie nie do zaakceptowania przez nas i wyraźnie przeprowadzona na koszt wszystkich mniejszościowych akcjonariuszy TVN. Jednocześnie nalegamy na czterech niezależnych członków rady nadzorczej TVN, żeby jeszcze raz przemyśleli wcześniejszą decyzję o zatwierdzeniu planu transakcji — uważa Mark Mobius.

Udziały Templetona w największej spółce medialnej notowanej na GPW to nieco ponad 1 proc. Jest to jednak pierwszy fundusz, który występuje z tak otwartą i publiczną krytyką poczynań spółki. TVN ma wśród akcjonariuszy kilka instytucji finansowych z większymi udziałami, ale te dotychczas raczej nie chciały nawet próbować wpływać na politykę TVN.

— Wyraz niezadowoleniu dawaliśmy już przy transakcji zakupu pierwszej części "n". Zrobiliśmy to na walnym, nie udzielając absolutorium wszystkim niezależnym członkom rady nadzorczej TVN — zaznacza Grzegorz Chłopek, wiceprezes ING PTE, mającego udziały w spółce.

Więcej w czwartkowym Pulsie Biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Jedliński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Mark Mobius atakuje TVN