Martwe spółki znikają z KRS

9027 Wobec tylu nieaktywnych podmiotów, zaśmiecających Krajowy Rejestr Sądowy, wszczęto procedury likwidacyjne…

1921 …tyle martwych spółek, fundacji, stowarzyszeń wykreślono już z KRS…

Na początku 2015 r. weszły w życie przepisy umożliwiające wykreślanie z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) martwych spółek, czyli takich, które tylko figurują w rejestrze, ale nie prowadzą żadnej działalności, oraz nieaktywnych fundacji i stowarzyszeń. Regulacja jest wymierzona w około 75 tys. nieaktywnych podmiotów zaśmiecających rejestr. Mniejsza przejrzystość KRS, zdaniem autorów przepisów, negatywnie wpływa na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

Czyszczenie polega na wykreślaniu z rejestru bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, po wezwaniu spółki, fundacji lub stowarzyszenia przez sąd rejestrowy do ujawnienia majątku i wykazania, że prowadzi działalność. Majątek niedziałających podmiotów (jeśli nie zgłoszą się wierzyciele) po wykreśleniu przejmuje skarb państwa. Według danych zebranych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, w 2015 r. wszczęto 1894 postępowania wobec martwych podmiotów, a w 2016 r. — aż 7133 postępowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Martwe spółki znikają z KRS