Marvipol ma ochotę na Soho

opublikowano: 30-03-2017, 18:06

Duży deweloper negocjuje na wyłączność ze znaczącymi akcjonariuszami Soho Develoment przejęcie do 33 proc. kapitału.

Szykuje się duża transakcja na stołecznym rynku nieruchomości. Giełdowe Soho Development, budujące osiedle na warszawskim Kamionku (Praga Północ) poinformowało, że spółka zależna również giełdowego Marvipolu do końca kwietnia będzie miała wyłączność negocjacyjną w sprawie przejęcia do 33 proc. akcji Soho. 

Soho
Zobacz więcej

Soho fot. Puls Biznesu

Negocjacje, jak ujawniono w raporcie, trwają już od dawna - pod koniec grudnia ubiegłego roku rozpoczął je Maciej Wandzel, prezes Soho, kontrolujący 18,8 proc. akcji i Mariusz Książek, prezes Marvipolu, do którego należy ponad 70 proc. papierów większego dewelopera. 

Do rozmów przyłączyli się również inni znaczący akcjonariusze – według naszych informacji chodzi o inwestora Macieja Zientarę, poprzez cypryjską spółkę Superkonstelacja posiadającego 20,4 proc. akcji Soho, oraz Rafała Bauera, prezesa odzieżowego Próchnika, który ma 5,8 proc. Akcjonariusze Soho i Marvipolu nie chcieli wczoraj rozmawiać z „PB” o potencjalnej transakcji.

- Strategia rozwoju segmentu deweloperskiego Marvipolu zakłada koncentrację na projektach o ponadnormatywnej rentowności zaangażowanego kapitału. Dążąc do realizacji celów strategicznych analizujemy również zasadność inwestycji w spółki prowadzące działalność deweloperską, posiadające atrakcyjne portfolio projektów - mówi tylko Mariusz Książek, cytowany w komunikacie Marvipolu.

Rynkowa wartość 33 proc. akcji Soho Development to obecnie nieco ponad 60 mln zł. Soho w ubiegłym roku rozpoczęło przegląd opcji strategicznych, w ramach którego rozważano m.in. połączenie z innym deweloperem lub znalezienie inwestora. W lutym, już w trakcie negocjacji z Mariuszem Książkiem, spółka za 23 mln zł (plus podatek) sprzedała podmiotowi kontrolowanemu przez Macieja Zientarę dwa budynki na Kamionku, w tym ten, w którym działa popularna restauracja Warszawa Wschodnia. 

Gotówka z transakcji ma zostać wydana na skup akcji własnych - Soho zamierza skupić maksymalnie 6,8 proc. własnego kapitału, płacąc 3,04 zł za papier (obecny kurs jest prawie o połowę niższy). Już teraz 10,7 proc. akcji Soho należy do funduszu Progress FIZAN, którego wszystkie certyfikaty należą do spółki, w praktyce więc przejęcie 33 proc. akcji dawałoby kontrolę nad deweloperem… i decydujący głos w Próchniku, w którym Progress FIZAN ma jedną trzecią kapitału.

Marvipol tymczasem, wyceniany przez rynek na 0,55 mld zł, przygotowuje się do podziału - w obecnie notowanej spółce, która zmieni nazwę na British Automotive Holding, ma pozostać segment motoryzacyjny (import i sprzedaż Jaguarów, Land Roverów i Aston Martinów), natomiast segment deweloperski trafi na giełdę jako Marvipol Development „najpóźniej w trzecim kwartale".

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy