Marynarka Wojenna ma nowoczesny okręt

Bogdan Tychowski
06-09-2001, 00:00

Marynarka Wojenna ma nowoczesny okręt

Polska Marynarka Wojenna wzbogaciła się o najnowocześniejszy okręt logistyczny — Kontradmirał Xawery Czernicki, którego budowa, jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, pochłonęła blisko 50 mln zł. Może on służyć jako jednostka sanitarna i transportowa.

Okręt zbudowany w Stoczni Północnej w Gdańsku jest największą jednostką, skonstruowaną dla naszej Marynarki Wojennej przez polski przemysł stoczniowy. Jednostka spełnia wszelkie wymogi natowskie. Może przewozić jednorazowo 140 osób z pełnym uzbrojeniem i różnego typu pojazdami. Na pokładzie nie brak lądowiska dla helikopterów. Pierwszym dowódcą okrętu został kpt. mjr Grzegorz Okuljar. Tak nowoczesnej, wyposażonej w armaty i rakiety jednostki, polska flota jeszcze nie miała. Jej macierzystym portem będzie baza morska 8 Flotylli OW w Świnoujściu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bogdan Tychowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Marynarka Wojenna ma nowoczesny okręt