Maseczki ochronne wracają na Allegro i OLX

opublikowano: 10-04-2020, 21:07

Od 10 kwietnia znowu można legalnie wystawiać maseczki, rękawice ochronne i żele antybakteryjne na Allegro i OLX. Premier zniósł swój zakaz.

Przez miesiąc (bez 2 dni) obowiązywał zakaz premiera Mateusza Morawieckiego. Kiedy został wydany 12 marca, szef rządu argumentował, że jego celem jest zapobieżenie windowaniu cen produktów ochronnych i sprzedawaniu wyrobów wątpliwej jakości na Allegro i OLX. 

Koronawirus 2019-nCoV, maseczka chirurgiczna
fot. ARC

Okazało się, ze zakaz handlu maseczkami, rękawicami i żelami na polskich platformach internetowych niezbyt sprawdził się w praktyce. Jak komentowali przedstawiciele handlu internetowego, tylko utrudnił obywatelom polskim dostęp do tych produktów, wywindował ceny i faworyzował zagraniczne platformy oraz zagranicznych sprzedawców (maseczki można było kupować np. na eBayu czy Aliexpress z dostawą do kraju). 

Teraz zakaz zniknął, niewykluczone, że także z powodu wchodzącego za kilka dni obowiązku noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych. 

- W piątek otrzymaliśmy decyzję administracyjną premiera o zniesieniu zakazu wystawiania i sprzedawania na Allegro maseczek i innych produktów ochronnych. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni. W ciągu najbliższych dni zapewne oferty powrócą, tym bardziej, że zapotrzebowanie na maseczki będzie ogromne z powodu wprowadzenia powszechnego obowiązku ich noszenia – mówi Paweł Klimiuk , rzecznik Allegro.

Komunikat potwierdzający zniesienie zakazu pojawił się też na stronie OLX.

„10 kwietnia 2020 r. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki uchylił decyzję z dnia 12 marca o zakazie wystawiania na platformie OLX sogłoszeń dotyczących sprzedaży towarów służących zapobieganiu zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Na OLXie znów pojawią się ogłoszenia dotyczące sprzedaży maseczek, żeli i płynów do dezynfekcji oraz rękawic ochronnych. Serwis uruchomi specjalną kategorię ze środkami ochrony osobistej” - czytamy w komunikacie.

Protesty przedsiębiorców przeciwko zakazowi premiera „PB” opisał 8 kwietnia. (Czytaj>>Maseczki ochronne wyparte za granicę)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane