MassChallenge przyciągnął polską energetykę

opublikowano: 23-10-2017, 13:43

PGE Polska Grupa Energetyczna razem z Fundacją Przedsiębiorczości Technologicznej, PKO Bankiem Polskim i Visą poszuka w regionie start-upów technologicznych. Dołącza do międzynarodowego programu MassChallenge.

Do Bridge to MassChallenge Warsaw zakwalifikowanych zostanie w sumie 25 międzynarodowych start-upów, w szczególności wywodzących się z Europy Środkowo-Wschodniej, z czego 10 najlepszych zostanie wysłanych do Bostonu, gdzie przejdą kolejny etap akceleracji. Inicjatywa ma pomóc firmom w poszukiwaniu nowych rynków i ułatwić im zagraniczną ekspansję. Program jest skierowany do młodych przedsiębiorstw, ale posiadających już gotowy, wprowadzony na rynek produkt. Ze względu na partnerów pilotażowej, warszawskiej edycji - PKO Bank Polski i Visa - dotychczas poszukiwane były głównie nowatorskie projekty fintechowe, ale teraz dołączyć do inicjatywy zdecydowała się również PGE Polska Grupa Energetyczna. Nabór projektów będzie prowadzony do 6 listopada 2017 r.

Grupa PGE za pośrednictwem spółki PGE Nowa Energia prowadzi działania w zakresie rozwoju elektromobilności. Podpisała już listy intencyjne z władzami samorządowymi kilku miast dotyczące współpracy przy realizacji pilotażowego projektu „e-Mobility”.
ARC

“Chcemy wdrażać nowe rozwiązania, a także usprawnić te obszary, w których działamy już dziś. To zarówno procesy twarde, takie jak wydobycie węgla czy przesyłanie energii za pośrednictwem sieci, ale również kwestie związane z nowoczesnym zarządzaniem, sprawniejszym systemem obsługi czy upraszczaniem komunikacji na linii klient-biznes. Program Bridge to MassChallenge Warsaw pozwala nam wyjść poza granice naszego kraju, eksplorując nowatorskie rozwiązania technologiczne z całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej” - zaznaczył w komunikacie Tomasz Jarmicki, wiceprezes PGE Nowa Energia.

PGE zapowiedziała wcześniej, że do 2020 r. na innowacje wyda 400 mln zł. Strategia ta realizowana jest za pośrednictwem spółki PGE Nowa Energia, prowadzącej programy wsparcia dla start-upów oraz pilotażowy projekt „e-Mobility”, w ramach którego wspólnie z samorządami w kraju rozwijana ma być  infrastruktura ładowania oraz system zachęcający podmioty publiczne i prywatne do korzystania z pojazdów elektrycznych. Za realizację strategii innowacyjności odpowiada także fundusz PGE Ventures - we wrześniu uruchomił już tzw. program scoutingowy i poszukuje nowych technologii i usług spójnych z działalnością spółki. Do końca 2017 r. PGE Ventures planuje podpisać 3-4 umowy inwestycyjne ze start-upami. Szansę na kapitał i rozwój we współpracy z PGE otrzymają również uczestnicy MassChallenge. 

Program nadzorowany przez Fundacją Przedsiębiorczości Technologicznej w przyszłości ma być kontynuowany. Jak zapowiada Paweł Bochniarz, szef fundacji, przez kolejne jego edycje przechodzić będzie nawet do 80 start-upów rocznie. 

- Chcemy stworzyć w Warszawie platformę internacjonalizacji dla start-upów z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej i doprowadzić do tego, że minimum 20 proc. firm ściąganych do kraju będzie znajdowało inwestorów, klientów i ostatecznie lokowało u nas swoją działalność - zapowiedział Paweł Bochniarz. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane