Maszyna do skupiania się

opublikowano: 05-10-2016, 10:02

Wśród tysięcy osób, które w 1905 r. opuściły Europę by osiedlić się w USA był również Hugon Gernsback, luksemburski żyd, fan radiofonii i innych osiągnięć nowoczesnej techniki. Jego zasługi dla wynalazczości, szczególnie tej futurystycznej, są tak wielkie, że nazwany został "Ojcem fantastyki naukowej".

Początkowo zarabiał importując ze Starego Kontynentu radioodbiorniki i elementy nadajników, które starał się popularyzować. Szybko dostrzegł jednak wpływ mediów na rozwój swojego biznesu, dlatego już w 1909 r. założył czasopismo „Modern Electrics”, pierwsze na świecie wydawnictwo prasowe poświęcone elektronice i eksperymentom w dziedzinie radia amatorskiego. Założył również jedną z pierwszych prywatnych stacji radiowych w USA.

Kiedy umierał w 1967 r. był właścicielem blisko 80 patentów na mniej lub bardziej skomplikowane wynalazki. Wśród nich jednym z najbardziej efektownych był The Isolator, czyli urządzenie do skupiania się.

Maszyna wymyślona w 1925 r. była efektem przemyśleń konstruktora, który zapewne nie mógł się skupić nad swoją pracą w galopie myśli, nowych idei i mnóstwa "przeszkadzajek" utrudniających koncentrację. Hełm, podobny nieco do używanego w tamtych latach przez nurków, był szczelnie wytłumiony, wyposażony w przeszklone otwory do patrzenia oraz rurkę, która doprowadzała powietrze o odpowiednim składzie. 

Opływowe kształty zaburzał jedynie specjalny wykusz na papierosa.

Ilustracje urządzenia często reprodukowano w pismach fantastycznych, których Gernsback stał się idolem. Nie wiadomo o egzemplarzach w ilości większej niż jeden prototypowy, wykonany przez autora pomysłu. Zresztą, po 1925 r. gospodarka amerykańska będzie miała dużo większe problemy niż produkcja fantastycznych urządzeń szalonych naukowców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane