Maszyna wydrukuje mieszkanie

opublikowano: 17-03-2019, 22:00

Wsparcie inwestorów pomoże spółce REbuild dokończyć drukarkę 3D. Może ona rozwiązać wiele problemów budownictwa.

Fundusze Simpact i AgriTech Hub zainwestowały 900 tys. zł w spółkę REbuild, która tworzy wykorzystującą beton drukarkę 3D dla budownictwa. Pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój tej maszyny. Rafał Perz, wiceprezes REbuild, tłumaczy, że budowlanka to jedna z ostatnich dużych branż, która wciąż jeszcze nie została zautomatyzowana.

— Obserwując trendy rynkowe i rozwój koncepcji przemysł 4.0, podjęcie wyzwania polegającegona połączeniu budownictwa i druku 3D wydawało nam się naturalnym krokiem. Ostatnim brakującym ogniwem w naszych dążeniach były ograniczone finanse. To blokowało rozwój funkcjonalnego prototypu i prowadzenie badań — mówi Rafał Perz.

Zdaniem Marcina Woźniaka, prezesa AgriTech Hub, wykorzystanie w większym stopniu druku konstrukcyjnego 3D w budownictwie może rozwiązać wiele problemów tego sektora.

— Dzięki temu możliwe będzie zmniejszenie ilości odpadów produkcyjnych, skrócenie czasu budowy, zwiększenie precyzji wykonania budynków i lepsze dostosowanie projektów do uwarunkowań miejscowych — wtóruje mu Krzysztof Grochowski, partner zarządzający funduszu Simpact.

Dodaje, że koszty wydruku budynku mieszkalnego są zdecydowanie niższe niż w przypadku technologii tradycyjnych. To pozwoli znacząco obniżyć ceny mieszkań. REbuild to spółka uruchomiona przez trzech absolwentów Politechniki Warszawskiej i jednego Wojskowej Akademii Technicznej. Start-up ma już na koncie pierwszą wersję drukarki 3D stworzonej do testowania różnych wytłaczarek do betonu. Wkład każdego z funduszy, które zainwestowały w REbuild, wynosi 450 tys. zł. Inwestycja została przeprowadzona w ramach działania BRIdge Alfa, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu