Maszyniści Kolei Dolnośląskich potrenują w symulatorach

opublikowano: 10-05-2017, 16:14
aktualizacja: 10-05-2017, 16:14

Firma Qumak pozyskała pierwszego odbiorcę dla nowego symulatora lokomotywy – Simtraq. Urządzenie zamówiła spółka Newag, dostawca taboru kolejowego, która obsługuje m.in. Koleje Dolnośląskie. Tam właśnie trafi nowy sprzęt.

Premiera symulatora pojazdów szynowych zbudowanego przez firmę Qumak odbyła się we wrześniu 2016 r. Od tego czasu spółka szuka nabywców dla urządzenia. Teraz ogłosiła podpisanie pierwszej umowy na dostawę Simtraqa. Sprzętem zainteresowała się spółka Newag, a finalnie korzystać z niego będą maszyniści Kolei Dolnośląskich (symulator szkoleniowy jeszcze w tym roku zostanie zainstalowany w Legnicy, w siedzibie Kolei Dolnośląskich). 

Symulator lokomotywy – Simtraq
Zobacz więcej

Symulator lokomotywy – Simtraq ARC

Urządzenie idealnie odwzorowuje kokpit lokomotywy i zachowanie pojazdu w naturalnych warunkach, pozwala także na pełne odwzorowanie tras kolejowych w 3D. 

W ramach zawartego kontraktu Qumak przygotuje symulator pojazdu szynowego Impuls produkowanego przez przedsiębiorstwo Newag. Urządzenie zostanie osadzone na ruchomej platformie odwzorowującej wszystkie siły oddziałujące na maszynistę podczas prowadzenia pojazdu. Dodatkowo firma przygotuje oprogramowanie szczegółowo odtwarzające 1 000 km tras, po których na co dzień poruszają się pociągi Kolei Dolnośląskich. Stworzone zostaną także scenariusze jazdy, uwzględniające m.in. sytuacje awaryjne i różne warunki pogodowe.

- Cieszy nas fakt, że przewoźnicy inwestują w nowe technologie, które poprawią system szkoleniowy maszynistów. Pokazuje to, jak ważne jest zwiększenie bezpieczeństwa nie tylko poprzez nowoczesną infrastrukturę, ale również szkolenie maszynistów. Jest to także kolejny etap przygotowań spółek kolejowych, do wprowadzenia nowych przepisów ustawy dotyczących szkolenia maszynistów na symulatorach, które zaczną obowiązywać przewoźników z początkiem 2018 r. – przypomina Marcin Trzaska, dyrektor ds. sektora kolejowego w Qumak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Maszyniści Kolei Dolnośląskich potrenują w symulatorach