Matka Boska patronka kupna/sprzedaży

opublikowano: 08-12-2016, 12:25

Swoje święta ma wiele zawodów - większość obchodów została ustanowiona w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Możemy się jednak w Polsce poszczycić świętem, które celebrowane jest od wieków, a jego idea zrodziła się w jednej z najstarszych organizacji zawodowych w Europie.

Krakowska Gildia Kupiecka powstała przed 1410 rokiem i skupiała najbardziej zamożnych kupców handlujących suknem, miedzią, ołowiem itd. Przynależność do Kongregacji była dla kupców obowiązkowa. Jej członkiem był również Jan Kopernik, występujący w latach 1422 - 1447 w Krakowie jako bogaty kupiec. Synem Jana Kopernika był Mikołaj, ojciec sławnego i genialnego polskiego astronoma, również Mikołaja Kopernika. Ów Mikołaj Kopernik - senior - pojawił się po raz pierwszy w Krakowie w 1447 r. jako kupiec hurtownik. Trudnił się handlem miedzią węgierską, którą następnie sprzedawał do Gdańska.

Zobacz więcej

Obraz Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia - Patronki Kupiectwa Krakowskiego, przekazany Izbie Kupieckiej przez rodzinę Łodzińskich.

Podstawowym zadaniem Kongregacji była obrona i popieranie kupieckich interesów. Kongregacja spełniała też funkcje obyczajowe i towarzyskie. Jej aktywność nie ograniczała się jedynie do problemów ekonomicznych i zawodowych. Kongregacja była przede wszystkim związkiem kupców chrześcijańskich i przez cały okres jej funkcjonowania działała również na płaszczyźnie religijnej. To ona zaprowadziła w Krakowie Święto Kupca obchodzone corocznie w święto Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, to jest 8 grudnia.

Najstarsze wzmianki o obchodach kupieckiego święta pochodzą z XVIII wieku. Kanon obchodów przyjął się dopiero w okresie międzywojennym. Trzy elementy przez wieki były takie same: poranna msza, uroczysta procesja ze sztandarami do magistratu oraz śniadanie, którym podejmowano gości w sali kupieckiej. W okresie wojny oraz PRL-u tradycja zamarła a Kongregację Kupiecką zlikwidowano. Tradycja odrodziła się z reaktywowaniem Kongregacji. W 2000 roku wprowadzono obyczaj pasowania subiektów na kupców oryginalnym łokciem - starą miarą kupiecką. Pochód kupców zatrzymuje się dzisiaj pod Wieżą Ratuszową, gdzie odczytywane jest orędzie kupieckie. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu