Matki z wypchanym portfelem

RAV
opublikowano: 26-05-2010, 00:00

Najbogatsza mama na świecie ma 55 lat i mieszka w USA. Jej majątek wyceniono na 22,5 mld USD.

Najbogatsza mama na świecie ma 55 lat i mieszka w USA. Jej majątek wyceniono na 22,5 mld USD.

Mówi się, że bogactwo matek jest wprost proporcjonalne do liczby posiadanych dzieci. A co kiedy oprzemy się wyłącznie na finansach? Odpowiedzi na to pytanie podjął się amerykański magazyn "Forbes", który podliczył majątki najbogatszych mam na świecie. Jak się okazało, tylko 70 z nich obchodząc dzisiejsze święto może powiedzieć o sobie, że są miliarderkami.

Na pierwszym miejscu najbogatszych matek, choć tylko z jednym dzieckiem, uplasowała się Christy Walton, należąca do rodziny kontrolującej Wal Mart, największą na świecie sieć sklepów detalicznych. Jej majątek wyceniono na 22,5 mld USD. Nie zawdzięcza go jednak ciężkiej pracy, ale spadkowi po mężu — Johnie, synowi założyciela firmy.

Drugie miejsce na podium, z jednym dzieckiem i 20 mld USD, przypadło Liliane Bettencourt, córce założyciela francuskiej firmy L'Oreal. Na trzeciej pozycji znalazła się Birgit Rausing, wdowa po synu założyciela Tetra Laval, szwedzkiego giganta w branży opakowań. W 2000 r. wspólnie z trójką dzieci przejęła kontrolę nad firmą. Jej majątek podliczono na 13 mld USD.

Jak wynika z rankingu "Forbesa", wśród 70 mam-miliarderek tylko osiem zbudowało fortuny własnymi rękami. Wśród nich jest m.in. Margaret Whitman, której majątek wyceniono na 1,3 mld USD. Zdobyła go głównie dzięki kierowaniu eBayem, największym na świecie portalem aukcyjnym. Jej ambicje są jednak większe. Obecnie jest kandydatem na stanowisko gubernatora amerykańskiego stanu Kalifornia — ma zastąpić Arnolda Schwarzeneggera.

W gronie zapracowanych miliarderek znalazły się współzałożycielki firm odzieżowych: Rosalia Mera (hiszpańskiej Zary), Doris Fisher (amerykańskiego GAP) oraz Guiliana Benetton (włoskiego Benettona).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAV

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy