Maxcom znów ściął prognozę

opublikowano: 20-05-2018, 22:00

Producent telefonów dla seniorów zarobi mniej, niż obiecywał w zeszłym roku. Ale z tego, co już zarobił, wypłaci dywidendę.

Gdyby nie GetBack, Maxcom byłby dziś chłopcem do bicia w gronie ubiegłorocznych debiutantów. Zarząd spółki przyznał, że nie ma szans na realizację obietnic, złożonych w prospekcie emisyjnym sporządzonym na potrzeby ubiegłorocznej oferty publicznej. Zamiast 210 mln zł przychodów w 2018 r., ma być 156 mln zł, a zamiast 22 mln zł zysku netto — jedynie 12,5 mln zł.

To nie pierwszy raz, kiedy plan rozmija się z rzeczywistością. Pod koniec ubiegłego roku ścięto prognozy na 2017 r., a ostatecznie i tak ich nie zrealizowano. Nic więc dziwnego, że kurs jest 58 proc. poniżej ceny z IPO. Przyczyn najświeższej korekty prognoz jest bez liku. To — po pierwsze — „nieoczekiwane i niemożliwe do przewidzenia w momencie tworzenia prognozy znaczące spadki zanotowane w IV kw. 2017 r. i I kw. 2018 r.na rynku telekomunikacyjnym pod względem liczby sprzedanych telefonów komórkowych i smartfonów”. Drugi powód to dłuższy niż przewidywano czas wdrożenia nowych produktów i linii produktowych, w tym smartfona dla seniorów z autorskim oprogramowaniem.

Trzeci — przesunięcie na późniejsze okresy realizacji kontraktów i zamówień od dużych kontrahentów, głównie operatorów telekomunikacyjnych, w tym od nowych klientów. Czwarty — przesunięcie przez spółkę na późniejsze okresy niektórych planowanych akwizycji. Kilka miesięcy temu obniżenie prognoz tłumaczono splotem niekorzystnych zdarzeń. Obiecywano też poprawę i… dywidendę. Pierwszego nie dotrzymano, ale dywidenda zostanie wypłacona i wyniesie 1 zł na akcję. Przy obecnym kursie oznacza to stopę dywidendy przekraczającą 4 proc. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu