Mazowieckie szpitale toną

opublikowano: 21-05-2019, 22:00
aktualizacja: 22-05-2019, 12:33

87,6 mln zł — na tyle samorząd Mazowsza szacuje roczny koszt wzrostu wynagrodzeń personelu w podległych mu placówkach.

— Mamy dramatyczną sytuację. Na koniec roku funkcjonowanie ochrony zdrowia w Polsce będzie zagrożone — uważa Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Adam Struzik, marszałek Mazowsza, wspólnie z dyrektorami publicznych szpitali w województwie apelują o zwiększenie świadczeń NFZ. W przeciwnym wypadku - jego zdaniem - samorządowe szpitale wkrótce pogrąży presja płacowa białego personelu, rosnące koszty usług zewnętrznych, a także ucieczka lekarzy do prywatnej służby zdrowia oraz mniej wymagających, a lepiej opłacanych specjalizacji, np. medycyny rodzinnej. - Mieliśmy już sytuacje, że musieliśmy zamykać oddziały, bo nie było komu pracować - mówi Adam Struzik.
Zobacz więcej

Adam Struzik, marszałek Mazowsza, wspólnie z dyrektorami publicznych szpitali w województwie apelują o zwiększenie świadczeń NFZ. W przeciwnym wypadku - jego zdaniem - samorządowe szpitale wkrótce pogrąży presja płacowa białego personelu, rosnące koszty usług zewnętrznych, a także ucieczka lekarzy do prywatnej służby zdrowia oraz mniej wymagających, a lepiej opłacanych specjalizacji, np. medycyny rodzinnej. - Mieliśmy już sytuacje, że musieliśmy zamykać oddziały, bo nie było komu pracować - mówi Adam Struzik. Fot. Marek Wiśniewski

Mazowieckie szpitale i przychodnie, które nadzoruje marszałek (26 placówek), zamknęły 2018 r. stratą finansową netto.

— Łączne straty w stosunku do 2017 r. wzrosły ponaddwukrotnie. Tylko w naszych samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej — jest ich 17 —wyniosły ponad 85 mln zł i drugie tyle w placówkach działających jako spółki kapitałowe — jest ich 9 — informuje Adam Struzik.

Jego zdaniem problem pogarszających się wyników finansowych w samorządowych placówkach zdrowia wynika przede wszystkim ze znaczącego wzrostu wynagrodzeń personelu medycznego w ostatnich miesiącach.

— Ustawowe podwyższenie podstawowej pensji dla lekarzy spowodowało wzrost kosztów, które nie są na wystarczającym poziomie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia — mówi Adam Struzik.

Nawiązał w ten sposób do ubiegłorocznej decyzji rządu o podniesieniu w pensji zasadniczej dla rezydentów i lekarzy deklarujących pracę w jednym szpitalu (w przypadku „lojalnych” był to wzrost z 4,5 do 6,7 tys. zł). To rezultat negocjacji z protestującymirezydentami. Zdaniem marszałka presja na wzrost płac nadal jest duża.

— Wyliczyliśmy, że łączny koszt wzrostu wynagrodzeń podmiotów leczniczych nadzorowanych przez samorząd województwa tylko w lutym tego roku wyniósł 7,3 mln zł. Gdy to wszystko zsumujemy i pomnożymy przez 12 miesięcy, to okaże się, że w tym roku zabraknie 87,6 mln zł na same płace dla personelu medycznego w relacji do transferów z Narodowego Funduszu Zdrowia — mówi Adam Struzik.

— Roszczeniowość personelu medycznego jest w tej chwili ogromna, sięga 50 proc. poziomu obecnych stawek. Jesteśmy postawieni w sytuacji podbramkowej, bo naszym zadaniem jest zapewnić dostęp do świadczeń pacjentom, a nie jesteśmy w stanie już pokrywać konsekwencji wzrostu wynagrodzeń — mówi Jarosław Rosłon, dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego.

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Zdaniem Adama Struzika i dyrektorów mazowieckich placówek medycznych na wzrost strat szpitali w ubiegłym roku wpłynęło też niedofinansowanie większości świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a także wzrost cen zamawianych towarów i usług, np. prądu.

— W ubiegłym roku za energię płaciliśmy 2 mln zł, w tym płacimy 4. Tych kosztów fundusz nie pokryje — mówi Teresa Bogiel, prezes Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.

Zarząd województwa szacuje, że w 2018 r. straty finansowe poniosło 11 mazowieckich placówek, na koniec tego roku ich liczba zapewne wzrośnie.

- Nasze kłopoty finansowe pogłębiają się począwszy od połowy 2018 r. W pierwszym kwartale tego roku mieliśmy 10 mln zł straty - mówi Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.

Jego zdaniem, problemy szpitala wynikają również z braku lekarzy w regionie płockim i ich "postawy dyscyplinarnej i etycznej". 

- Staramy się, jak możemy, żeby zapewnić całodobową opiekę na 22 oddziałach szpitala. Na szpitalny oddział ratunkowy (SOR), gdzie na dobę przyjmuje się między 200 a 280 pacjentów, ściągamy lekarzy praktycznie z całej Polski. Tam nikt nie chce pracować - mówi Stanisław Kwiatkowski.  

Inni dyrektorzy mazowieckich szpitali również podkreślą, że wielu lekarzy ucieka do prywatnej służby zdrowia albo wybiera lepiej płatne, a mniej wymagające specjalności, np. medycynę rodzinną. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy