Partnerem sekcji jest TAURON

Mazowsze rzuca wyzwanie rządowi

09-07-2013, 13:18

Oczywista już nowelizacja tegorocznego budżetu państwa jest hiobową wieścią także dla jednostek samorządu terytorialnego. Zmniejszenie dochodów podatkowych wywoła reakcję łańcuchową, czyli serię ostrych cięć budżetów wojewódzkich, powiatowych i miejskich/gminnych. Wypada przypomnieć zapisy ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Gmina otrzymuje 39,34 proc. z PIT wpłaconego przez podatników zamieszkujących na jej obszarze, a także 6,71 proc. CIT wpłaconego przez firmy mające na jej terenie siedziby. Budżet powiatu analogicznie zasilany jest następującymi odpisami: 10,25 proc. PIT i 1,40 proc. CIT. Województwa otrzymują: 1,60 proc. PIT oraz 14,75 proc. CIT.

Oczywiście nie są to jedyne źródła dochodów, ale bardzo istotne. Struktura tych odpisów od razu wskazuje, które cięcia są najważniejsze dla którego poziomu samorządu. I nic dziwnego, że w sprawie wyraźnie już dostrzegalnego spadku wpływów z CIT jako pierwsze wypowiadają się zaniepokojone województwa. Wczoraj publicznie podniosło alarm Mazowsze, szacujące odpis od podatków korporacyjnych jako najniższy od dziewięciu lat. Paradoksalnie jednak kolejne transze tzw. janosikowego się nie zmniejszają, bo taki jest ustawowy mechanizm tych wpłat do budżetu państwa. Na dwie raty wakacyjne największe województwo jeszcze wygospodaruje 110 mln zł. Ale kolejne stają pod znakiem zapytania, marszałek Adam Struzik zapowiedział po prostu…  zaniechanie wpłacania mazowieckiego haraczu przez cztery ostatnie miesiące roku.

Zapowiada się zatem ciekawa próba sił największego samorządu z rządem, a konkretnie z resortem finansów. Jak wiadomo wszelkie podejmowane przez Mazowsze, wspierane przez Warszawę, próby zmiany ustawowego mechanizmu janosikowego okazują się nieskuteczne, ponieważ parlamentarzyści ze wszystkich pozostałych województw nie chcą o tym słyszeć.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Mazowsze rzuca wyzwanie rządowi