mBank czyści stary portfel

ET
opublikowano: 20-01-2009, 00:00

Bank ma plan rozwiązania problemu "starych" mPlanów, kredytów, których oprocentowanie ustala zarząd BRE. Teraz stawka będzie ruchoma.

Bank ma plan rozwiązania problemu "starych" mPlanów, kredytów, których oprocentowanie ustala zarząd BRE. Teraz stawka będzie ruchoma.

Zarządowi BRE Banku odpadnie jeden z obowiązków: ustalanie oprocentowania dla właścicieli mPlanów, czyli kredytów hipotecznych we franku, zaciągniętych przez klientów mBanku przed wrześniem 2006 r. Sprawa dotyczy 8-9 tys. osób. Podczas, gdy inni kredytobiorcy regulują dług w oparciu o stałą marżę i zmienną stawkę LIBOR., oni kiedyś umówili się z bankiem, że będą płacić raty liczone według oprocentowania ustalanego przez kierownictwo BRE.

Zarząd sporo napracował się na przełomie lat 2006-07 r. kiedy, w ślad za zwyżkami stóp w Szwajcarii, podnosił oprocentowanie mPlanów. Łącznie do 4,55 proc. I tak zostało. Kiedy Szwajcarzy zaczęli stopy ciąć, marże na kredytach hipotecznych mBanku ani drgnęły. Stopy w Szwajcarii poszły w dół bardzo mocno — aż do 0,6 proc. W mBanku, jak było, tak jest 4,55 proc.

Forum internetowe banku zakipiało od skarg właścicieli mPlanów, domagających się obniżki. Gdy to nie pomogło, klienci ruszyli do mediów. Skutecznie.

— Zaproponujemy wszystkim właścicielom mPlanów nowe warunki umowy, czyli stałą marżę i zmienne oprocentowanie oparte o 3-miesięczny LIBOR — mówi Anna Moszczyńska, rzecznik banku.

Każdemu klientowi mBank zaproponuje indywidualną marżę, wyliczaną w zależności m.in. od wielkości kredytu, okresu spłaty itp.

— Zapewniamy najlepszy przedział marży, jakie obecnie mamy w ofercie — wyjaśnia Anna Moszczyńska.

Klienci mBanku na cuda nie mają co liczyć, bo jego stawki do najniższych nie należą, a szanse na refinansowanie kredytu u rywali są niewielkie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane