mBank dał Wento pieniądze na słońce

Spółka z portfela Enterprise Investors dostanie kredyt od mBanku na budowę 10 farm fotowoltaicznych.

Kilka dni temu pisaliśmy w „PB”, że Chatteris, firma z grupy Wento, należącej do portfela Enterprise Investors, finalizuje prace nad pozyskaniem finansowania bankowego dla 10 projektów farm fotowoltaicznych. W środę to finansowanie pozyskała. — Podpisaliśmy umowę z mBankiem. Finansowanie obejmuje 10 projektów. Ich budowa rusza w zasadzie już dziś. Koledzy pojechali już zakładać dzienniki budowy — mówi Łukasz Dąbrowski, pełnomocnik zarządu Chatteris. Cała dziesiątka ma po 1 MW mocy i zlokalizowana jest na Warmii i Mazurach. Osiem z tych projektów to zwycięzcy grudniowej aukcji, w ramach której Ministerstwo Energii przyznało wsparcie na 15 lat, m.in. fotowoltaice. Dwa projekty dostały zaś wsparcie w aukcji czerwcowej.

ROZMOWY: Dwa dni temu pisaliśmy w „PB” o tym, że firmy, które wygrały w aukcjach wsparcie dla instalacji fotowoltaicznych, rozmawiają teraz o finansowaniu z bankami i inwestorami.
Fot. Bloomerg

Chatteris nie ujawnia wartości kredytu. W branży szacuje się, że koszt budowy 1 MW w fotowoltaice to około 4 mln zł, co oznacza, że 10 projektów po 1 MW ma wartość 40 mln zł. Bank sfinansował zapewne 60-70 proc. tej kwoty. Wielu zwycięzców aukcji szuka teraz finansowania dla projektów w formie inwestora lub kredytu bankowego. Z jednym i drugim są kłopoty. Ciągła zmiana regulacji w branży OZE, wycelowana przede wszystkim w inwestorów wiatrowych, zniechęca do lokowania pieniędzy. Chatteris pozyskał finansowanie, bo — jak podkreśla — wylicytował w aukcji dobrą cenę energii. Nie ujawnia jej jednak. Z oficjalnych informacji podanych przez Urząd Regulacji Energetyki wynika, że najniższa wylicytowana cena wyniosla 253,5 zł/MWh, a najwyższa 408,8 zł/MWh.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane