MBR sprzedaje islandzkie wierzytelności

ET
opublikowano: 16-06-2010, 00:00

Dwa lata temu bank ulokował na wyspie 52 mln zł. I tyle je widział. Czy odzyska choć część?

Dwa lata temu bank ulokował na wyspie 52 mln zł. I tyle je widział. Czy odzyska choć część?

Dwa polskie banki ucierpiały w skutek kryzysu finansowego, który doprowadził do zapaści finansowej Islandii: Mazowiecki Bank Regionalny (MBR) oraz BOŚ Bank. MBR, najmniejszy bank zrzeszający banki spółdzielcze, złożył w Glitnir banku depozyt o wartości przeszło 51,9 mln zł. I tyle go widział. Nie on jeden.

Brytyjskie banki też straciły w Islandii dużą część aktywów ulokowanych z nadzieją na duże zyski, jakie w swoim czasie zapewniała Islandia. Glitnir kryzysu nie przetrzymał i został znacjonalizowany, przysparzając niemałych problemów MBR.

Polski bank musiał się w związku z islandzką inwestycją dokapitalizować i wdrożyć program naprawczy. Teraz zdecydował się wystawić wierzytelność na sprzedaż. Poinformował o tym w dość nietypowy sposób — w ogłoszeniu prasowym.

— To raczej rzadko spotykana metoda. Zwykle przy większych kwotach sprzedający bezpośrednio kontaktuje się z potencjalnymi z kupcami — mówi przedstawiciel firmy obracającej wierzytelnościami, który uważa, że MBR nie będzie łatwo znaleźć nabywców.

Wierzytelność jest dość nietypowa — lokata w banku — a po drugie, pieniądze trzeba ściągać z zagranicy, w czym krajowe firmy nie mają większego doświadczenia.

Danuta Kowalczyk, prezes MBR, wyjaśnia, że zainteresowani długiem Islandczyków są, a bank zdecydował się rozpisać przetarg, by przeprowadzić transakcję w sposób transparentny.

Ile spodziewa się odzyskać? Mariusz Klimczak, prezes BOŚ Banku, mówi, że w szczycie kryzysu islandzkimi wierzytelnościami handlowano po 20 proc. wartości nominalnej. Danuta Kowalczyk uważa, że MBR uda się odzyskać znacznie więcej.

Oby. Islandia pieniędzy wierzycielom oddawać nie chce. Mariusz Klimczak przyznaje, że negocjacje w sprawie odzyskania kredytu udzielonego przez BOŚ (ponad 20 mln zł) idą jak po grudzie. Z tym że bank pożyczał pieniądze w ramach konsorcjum, co utrudnia dochodzenie należności.

MBR jest trzecim co do wielkości zrzeszeniem, do którego należy 73 z 578 działających w kraju banków spółdzielczych (stan na koniec 2009 r., wkrótce 11 z nich przejdzie do Banku Polskiej Spółdzielczości). Po pięciu miesiącach tego roku miał 1,7 mln zł zysku. Współczynnik wypłacalności banku wynosi 11 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu