MC odgrzewa blockchainowy kotlet

opublikowano: 08-01-2019, 22:00

Resort cyfryzacji wraca do debaty na temat rozproszonych rejestrów. Ma ambitne plany digitalizowania administracji i biznesu.

Ministerstwo Cyfryzacji powołało grupę roboczą ds. rejestrów rozproszonych i blockchaina. Podobna inicjatywa w resorcie już była — powstała pod skrzydłami byłej minister Anny Streżyńskiej. Jej wadą okazała się zbyt duża koncentracja na projektach kryptowalutowych. Czarę goryczy przelały koncepcyjne prace nad narodową kryptowalutą. Po tym, jak w styczniu zeszłego roku nasza redakcja opisała pomysł w artykule „Polska szykuje kryptozłotego”, resort odciął się od blockchainowców. We wrześniu pojawił się pomysł, aby jednak wskrzesić grupę, ale na nowych zasadach. Do współpracy zwerbowano około 100 przedstawicieli różnych środowisk: biznesowego, naukowego, prawniczego, bankowego, a także przedstawicieli urzędów i samorządów. Ich prace pilotuje Piotr Rutkowski z państwowego instytutu badawczego NASK, nadzorowanego przez MC.

Ambicją Marka Zagórskiego,
kierującego resortem cyfryzacji, jest informatyzowanie państwa za pomocą
nowoczesnych i bezpiecznych narzędzi. Jednym z nich jest technologia
blockchain.
Zobacz więcej

ŁAŃCUCH NA CELOWNIKU:

Ambicją Marka Zagórskiego, kierującego resortem cyfryzacji, jest informatyzowanie państwa za pomocą nowoczesnych i bezpiecznych narzędzi. Jednym z nich jest technologia blockchain. Fot. GK

Plan działań grupy zostanie naszkicowany podczas spotkania inauguracyjnego, które zaplanowano na 9 stycznia. Resort zamierza wytyczyć kilka ścieżek tematycznych, aby zadania oddelegować do konkretnych osób, pracujących w podgrupach. Debaty będą organizowane co 3-6 tygodni. Owocem tych prac ma być raport zawierający propozycje działań, które powinno podjąć państwo podążające za technologicznymi trendami.

— Celem resortu jest torowanie rozwoju gospodarczego. Chcemy wyłuskać najciekawsze projekty, które usprawnią administrację i prowadzenie biznesu — mówi Piotr Rutkowski, lider grupy roboczej ds. rejestrów rozproszonych i blockchaina przy MC.

Jego ambicją są np. rozwiązania umożliwiające prowadzenie rejestrów księgowych przez prostą spółkę akcyjną. W grudniu MC i GPW podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy projektach blockchainowych. Szef warszawskiej giełdy Marek Dietl mówił wówczas, że chce wypracować rozwiązania dla inwestorów m.in. związane z emisją instrumentów finansowych. Podobna grupa, jak ta przy resorcie cyfryzacji, działa od czerwca zeszłego roku również przy Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) i Narodowym Banku Polskim (NBP). Najpóźniej do maja ma być gotowy raport z jej prac.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy