MCI Management postawił na aukcje

Fundusz włoży 10 mln EUR w internetowy dom aukcyjny z Niemiec. Inkasuje też zyski z inwestycji w Netię.

Po co inwestować w dzieła sztuki, skoro można zainwestować w ludzi, którzy nimi handlują. MCI TechVentures, subfundusz zarządzany z grupy giełdowego MCI Management, wyda 10 mln EUR na akcje niemieckiej Auctionaty, prowadzającej internetowy dom aukcyjny. Polski fundusz jest największym inwestorem w trzeciej rundzie finansowania, zebranego przez działającą od 2012 r. spółkę. Inwestorzy, wśród których są też fundusze z USA czy Hongkongu, dali teraz Auctionacie na rozwój 43 mln EUR.

— Auctionata jest dobrym przykładem projektów leżących w zakresie naszego zainteresowania — model biznesowy ma duży potencjał wzrostu na rynku globalnym, a wysokiej jakości zespół zarządzający prowadzony jest przez lidera z olbrzymim doświadczeniem — mówi Sylwester Janik, partner zarządzający funduszem MCI.TechVentures 1.0 w Private Equity Managers.

Auctionata w ubiegłym roku zanotowała sprzedaż na poziomie 31,5 mln EUR, w tym roku tylko w I kw. było to 12,5 mln EUR. Wcześniej, bo pod koniec ubiegłego tygodnia, MCI zapowiedział zamknięcie inwestycji w Netię. W maju ubiegłego roku fundusz zaczął kupować akcje stacjonarnego telekomu, w którego rozproszonym akcjonariacie pojawił się też Zbigniew Jakubas i na który wezwanie ogłaszała kablowa Vectra.

Łącznie MCI miał 7,75 proc. akcji Netii — teraz za ponad 158 mln zł sprzeda je wszystkie kojarzonemu ze Zbigniewem Jakubasem FIP 11 FIZ AN. Cezary Smorszczewski, prezes MCI, podkreślał że fundusz zdecydował się na wyjście z Netii, bo miał zbyt mały udział w jej akcjonariacie, by wywierać realny wpływ na rozwój spółki. MCI poinformował, że inwestycja dała stopę zwrotu (IRR) na poziomie 19 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / MCI Management postawił na aukcje