MCI rośnie dzięki swoim spółkom

Robert Kurowski
opublikowano: 15-05-2006, 00:00

Rosnąca wycena MCI na GPW oznacza, że inwestorzy zaczynają doceniać politykę inwestycyjną oraz wyniki finansowe funduszu. Tylko w tym roku jego kapitalizacja wzrosła trzykrotnie, a jeśli przy tym uwzględnić skład portfela i plany wobec spółek z grupy, to można założyć, że wzrośnie znaczenie funduszu na krajowym rynku akcji.

Przez prawie cały ubiegły rok MCI pozostawał w cieniu innych firm oraz zwyżkujących indeksów GPW. Pierwszymi sygnałami wzrostu notowań były udane wejście na rynek publiczny Travelplanet oraz rosnąca dochodowość, jaką pokazały raporty okresowe za rok ubiegły. Wycena dyrektorska funduszu, tj. szacunek posiadanych aktywów, jeszcze w końcu 2005 r. pokazywała zaledwie 1,3-procentowy wzrost w stosunku do 2004 r. Jednak już prognoza na koniec roku bieżącego mówi, że wartość aktywów zwiększy się o blisko jedną trzecią. Wiąże się to z planami upublicznienia kolejnych podmiotów.

Portfel spółek i ich jakość jest podstawą bytu MCI, dlatego oceniając perspektywy tej firmy, należy zwrócić uwagę na: prognozowany rozwój koniunktury na GPW, sektory, w jakich działają podmioty zależne i ich perspektywy, a także terminy wejścia na rynek publiczny. Jak ocenia zarząd MCI, w tym roku fundusz może wyjść z trzech do siedmiu inwestycji — ofertę publiczną przeprowadziłoby od jednej do trzech spółek portfelowych.

Oprócz zysków z transakcji MCI wykaże również większy stan gotówki (na koniec ubiegłego roku miał 25 mln zł), co ma ułatwić przeprowadzenie kolejnych przejęć. Strategia na rok 2006 zakłada zrealizowanie w Polsce jednej inwestycji biotechnologicznej. Biorąc pod uwagę zainteresowanie tego typu projektami — sfinalizowanie transakcji może się stać kolejnym bodźcem do wzrostu wartości MCI.

W pierwszym kwartale grupa podwoiła zysk netto w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego, natomiast przychody wzrosły o 34 proc. Pokazuje to, że spółki z portfela rozwijają podstawową działalność. Od początku tego roku MCI nie konsoliduje już przychodów Travelplanet, w którym ma 49,2-procentowy udział.

Udane wejście na rynek GPW tej ostatniej spółki może być dla inwestorów zachętą do przyjrzenia się kolejnym podmiotom: portalowi finansowemu Bankier.pl oraz wyspecjalizowanej w marketingu mobilnym spółce One 2 One. Niedawna transakcja sprzedaży przez fundusz bmp 9,99 proc. akcji Bankiera.pl notowanemu na giełdzie IDM oraz złożenie prospektu One 2 One w KPWiG przybliżają moment weryfikacji wycen tych firm.

Tymczasem na rynku akcji poziom akceptowanego ryzyka inwestycyjnego znacznie wzrósł. Wydaje się, że przy powszechnej tendencji do „kupowania” prognoz fundusz MCI może stać się ewentualnym obiektem inwestycji. Ułatwia to możliwość szybkiej weryfikacji jego sytuacji finansowej dzięki planowanemu wejściu na GPW spółek portfelowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Kurowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy