MCI wykupuje przed wyczyszczeniem

opublikowano: 23-10-2019, 22:00

Zmiany w statucie funduszu MCI. TechVentures znoszą uprzywilejowanie części inwestorów. Okazało się jednak, że najpierw trzeba od niektórych odkupić certyfikaty.

Czyszczenie statutu funduszu z przywilejów, które przydzieliło się samemu sobie, nie jest proste i szybkie. Jeszcze przed wakacjami wzburzenie wśród inwestorów MCI.TechVentures, stworzonego, zarządzanego i kontrolowanego przez giełdową grupę MCI, wzbudziło to, że na mocy statutowych przywilejów cała kwota przeznaczona na okresowy wykup certyfikatów inwestycyjnych trafiła do MCI Fund Management. Spółka ta, jako pierwszy inwestor funduszu, miała certyfikaty uprzywilejowane i zgodnie ze statutem mogła tego zażądać.

Zmiany na raty

Po negocjacjach z inwestorami MCI zdecydowało się „przeciąć niepotrzebny szum” i zaproponowało zmiany w statucie funduszu znoszące uprzywilejowanie niektórych posiadaczy certyfikatów. Zostały przegłosowane na zgromadzeniu inwestorów pod koniec września. W życie „w trybie pilnym” weszła już zmiana dotycząca zasad wynagradzania za zarządzanie funduszem.

„Wdrożenie w pierwszej kolejności zmiany dotyczącej wynagrodzenia za zarządzanie wynikało z faktu, iż zmiana ta oddziałuje bezsprzecznie i jednakowo pozytywnie na wszystkich inwestorów subfunduszu” — tłumaczy biuro prasowe MCI.

Do tej pory nie zaczęła się jednak inna, kluczowa z punktu inwestorów reforma. Przewidywała ona, że zamiast dotychczasowej formuły, zgodnie z którą certyfikaty były wykupowane kilka razy w roku na żądanie uczestników, zostanie wprowadzona nowa i pieniądze będą trafiały proporcjonalnie do wszystkich inwestorów, gdy fundusz osiągnie odpowiednią nadwyżkę W międzyczasie zwołano inne zgromadzenia, w których punktem porządku obrad jest podjęcie decyzji o… wykupie certyfikatów od uprzywilejowanych inwestorów. Zwołane na 24 października zgromadzenie ma zdecydować o takim wykupie za 3 mln zł.

Czyszczenie przywilejów

O co chodzi? MCI w ogłoszeniach o zgromadzeniach podawało, że przedmiotem wykupu będą certyfikaty należące do inwestorów „niepowiązanych z grupą kapitałową MCI”. Teraz, w odpowiedzi na nasze pytania, tłumaczy szerzej, że nie tylko powiązane z giełdową spółką podmioty były posiadaczami uprzywilejowanych certyfikatów, obejmowanych przez pierwszych inwestorów, jeszcze zanim zaczęto je szerzej dystrybuować poprzez banki. Zmiany w statucie dla takich inwestorów są niekorzystne, przed ich wejściem w życie sprawę trzeba było więc rozwiązać.

„W odniesieniu do tej wąskiej grupy inwestorów wdrożenie zatwierdzonych zmian będzie prowadzić do zmniejszenia przysługujących im praw, TFI zaproponowało im więc opcję wykupu przed wdrożeniem zmian statutowych. Zwracamy uwagę na fakt, że certyfikaty tych uczestników nie są objęte 10-procentowym limitem umorzeń, tak więc nieograniczone w czasie prawo do wykupienia tych certyfikatów i tak przysługuje im na gruncie obowiązującego dzisiaj statutu. Wszyscy wskazani wyżej uczestnicy zdecydowali się skorzystać z prawa do wykupienia certyfikatów inwestycyjnych. Do wykupienia ich certyfikatów inwestycyjnych musi dojść przed planowaną zmianą statutu funduszu, ponieważ po jego zmianie nie będzie to już możliwe” — tłumaczy biuro prasowe MCI.

MCI podkreśla, że do wykupu nie zostały zgłoszone żadne certyfikaty należące do głównego uczestnika funduszu MCI.TechVentures, czyli spółki MCI Fund Management, ani do jakichkolwiek podmiotów powiązanych z MCI Capital, PEM i MCI Capital TFI.

Biuro prasowe spółki informuje też, że planowane zmiany w statucie są konsultowane z Komisją Nadzoru Finansowego, a ostatnie spotkanie w tej sprawie odbyło się w środę, 23 października. MCI.TechVentures działa od 2008 r. W jego portfelu na koniec ubiegłego roku było 14 spółek, z czego największą wartość miały udziały w Morele/Pigu, czyli e-sklepie z elektroniką, działającym w Polsce i na Litwie. W portfelu są też m.in. e-sklepy Answear i Frisco oraz fintechy Telematics i Azimo. Po zmianach w statucie czas jego trwania ograniczono do września 2024 r. z możliwością przedłużenia o maksymalnie dwa lata w przypadku uzyskania zgody inwestorów. Aktywa netto funduszu na koniec 2018 r. wynosiły 817 mln zł.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy