Czytasz dzięki

Męczący maraton negocjacji

  • Marek Rogalski
opublikowano: 07-07-2015, 16:57

Wtorkowe spotkania na szczycie ws. Grecji nie wniosły wiele nowego, gdyż kolejne greckie propozycje mają zostać wysłane przez rząd w Atenach w środę.

Wtedy też grecki premier ma wystąpić przed Parlamentem Europejskim. Tylko, czy nie będzie to już próba obrony przed tym, co może okazać się dość prawdopodobne, czyli scenariuszem Grexitu? Bo jeżeli nawet założymy, że Grecy mieliby zgodzić się na reformy proponowane w czerwcu przez Komisję Europejską, to teraz sytuacja jest o wiele trudniejsza. I de facto należy dyskutować o reformach, ale z założeniem częściowego umorzenia części długu – teraz, lub, co bardziej prawdopodobne – za kilka miesięcy, jeżeli Grecy wywiązywaliby się z nowych zobowiązań. Tylko, że rząd Tsiprasa staje się dla wierzycieli coraz mniej wiarygodnym partnerem i trudno będzie mu zaufać. Jeżeli kolejne dni nie przyniosą nic nowego, to trzeba będzie oczekiwać rozmów nt. kontrolowanego bankructwa Grecji, które być może pozwoliłoby utrzymać ten w kraj w strefie euro. Ale czy to możliwe i przede wszystkim sensowne? Wiele w najbliższych dniach będzie zależeć od postawy Europejskiego Banku Centralnego, którego decydenci mogą zacząć iść w stronę wycofywania się z dalszego finansowania greckich banków.

Obawy związane z tym, jak przebiegnie proces Grexitu (bo dla uczestników rynku zaczyna być to scenariusz bazowy) pokazują, że inwestorzy zaczynają wycofywać się z bardziej ryzykownych aktywów, kierując się w stronę bezpiecznych przystani, jak dolar i jen. Nie jest to bynajmniej złoto, które solidarnie idzie w dół z pozostałymi surowcami.
Na wykresie koszyka BOSSA USD widać, że zaczyna być realizowana większa struktura wzrostowa po wyraźnym wybiciu spadkowej linii trendu. Teraz kluczowa będzie kwestia naruszenia oporu 82,16-82,19 pkt., czyli szczytów z maja przed publikowanymi jutro wieczorem (godz. 20:00) zapiskami z czerwcowego posiedzenia FED. Warto wspomnieć, że w kontekście ostatnich „przeciętnych danych” z USA, a także być może wydarzeń w Grecji, rynek zaczął szacować prawdopodobieństwo pierwszej podwyżki stóp procentowych na styczeń 2016 r., chociaż za chwilę może być to marzec.

Na wykresie EUR/USD trend spadkowy ma się coraz lepiej. Jego potwierdzeniem było dzisiejsze złamanie okolic wsparcia 1,0954. To zwiększa prawdopodobieństwo testowania majowych minimów przy 1,0820-60.

 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane