Czytasz dzięki

Medal dla szczura sapera

  • DI
opublikowano: 29-09-2020, 22:00

Olbrzymi szczur afrykański o imieniu Magawa otrzymał od PDSA, brytyjskiej organizacji dobroczynnej dla zwierząt, Złoty Medal za odwagę za wykrycie min i niewybuchów w Kambodży.

Medal za „ratujące życie męstwo i oddanie na służbie” Magawa otrzymał za oczyszczenie z min i niewybuchów ponad 141 tys. m kw., na których wykrył 39 min przeciwpiechotnych i 28 niewybuchów. Złoty Medal jest przyznawany zwierzętom za szczególne bohaterstwo i poświęcenie w służbie w siłach zbrojnych oraz cywilnych służbach ratunkowych brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Magawa jest pierwszym szczurem w 77-letniej historii tej organizacji, który otrzymał to wyróżnienie. Szczur został wyszkolony przez firmę APOPO, która trenuje przedstawicieli tego gatunku w wykrywaniu min przeciwpiechotnych i gruźlicy. Szkolenie trwa rok po około pół godziny dziennie. Christophe Cox, dyrektor generalny APOPO, powiedział, że medal przyznany Magawie to zaszczyt dla PDSA i treserów, a nagroda zwróci uwagę świata na Kambodżę i inne kraje, w których z powodu wybuchów min ludzie giną lub odnoszą obrażenia. Szacuje się, że w latach 1975–98 w Kambodży założono 4-6 mln min, w wyniku których zginęło ponad 64 tys. osób.

— Szczury są dobre w wykrywaniu min, bo są inteligentne i za jedzenie chętnie wykonują powtarzalne czynności. Ponieważ są małe, pole minowe stanowi dla nich mniejsze niebezpieczeństwo, są też szybsze niż np. wykrywacz metali. Magawa może np. przeszukać obszar wielkości kortu tenisowego w zaledwie 30 minut, podczas gdy człowiekowi z wykrywaczem metalu zajęłoby to nawet 4 dni — powiedział Christophe Cox.

Gdy szczury znajdą minę, informują o tym opiekunów, drapiąc w miejscu wykrytego ładunku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane