Media i towary z podobnym kodem

MIM
opublikowano: 14-05-2007, 00:00

Nowe na polskim rynku badanie MediaDNA ma pomóc w idealnym dopasowaniu reklamy do kontekstu i w planowaniu kampanii.

Nowe na polskim rynku badanie MediaDNA ma pomóc w idealnym dopasowaniu reklamy do kontekstu i w planowaniu kampanii.

Dlaczego? Ponieważ uwzględnia ono kryteria jakościowe i obiektywizuje wybór mediów — twierdzą pomysłodawcy badania. Długość i intensywność ekspozycji dawno już przestały przesądzać o sile oddziaływania reklamy.

— Dzisiaj wiemy na pewno, że nic tak nie wzmacnia odbioru przekazu komercyjnego, jak dopasowanie go do medium, w jakim się pojawia — przekonywał Frank Harrison, dyrektor strategiczny ZenithOptimedia World- wide, podczas prezentacji wspólnego projektu Media- DNA, ZenitOptimedia, Agory, Eurozet i TVP.

Pomysł badania powstał w 2001 r. w Wielkiej Brytanii. Obecnie jest ono stosowane w 12 krajach. W Polsce zrealizował je SMG/KRC Millward Brown.

Gazety inteligentne

Metodologia MediaDNA ma pozwolić badać „osobowość” marek i dobierać pary, najbardziej sobie odpowiadające pod względem wybranych kryteriów. Podczas 20-minutowych wywiadów telefonicznych respondenci oceniają marki w czterech wymiarach: osobowości, wizerunku, emocji i pozycjonowania. Dla „Gazety Wyborczej”, na przykład, respondenci wybierali określenia: „opanowana, poważna, inteligentna, dokładna”. Pod tym względem najbliżej jej do takich marek konsumenckich jak Nationale Nederlanden i Multibank. Podobne cechy respondenci przypisali „Dziennikowi” i „Rzeczpospolitej”.

Z kolei dla TVP2 ankieto-wani wybrali: „zaufanie”, „relaks”, „spokój” i „zaangażowanie”. Z marek konsumenckich najbliższy wizerunek mają Peugeot i Vichy.

Może pomoże

— Nie chcemy, by to narzędzie było naszą wyłączną własnością. Mamy nadzieję, że wsparte przez Stowarzyszenie Agencji Reklamowych za kilka lat będzie obowiązywało na polskim rynku — mówi Jakub Potrzebowski, szef ZenithOptimedia w Polsce.

Praktycy uważają, że MediaDNA nie jest remedium na bolączkę: jak dobrać najlepszy środek przekazu dla reklamy, ale może w tym pomóc. Dostarcza wszak informacji z tego samego źródła o markach konsumenckich i mediach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy