Media: władze Białorusi zabiegają o nowe kredyty

PAP
opublikowano: 29-05-2015, 13:40

Władze Białorusi kontynuują intensywne rozmowy na temat nowych kredytów z Międzynarodowym Funduszem Walutowym oraz Funduszem Antykryzysowym Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) – poinformował w piątek portal tut.by.

O tym, że Białoruś jest zainteresowana nowym kredytem MFW, powiedział w piątek dziennikarzom minister gospodarki Uładzimir Zinouski.

„To bardzo ważne dla wsparcia rozwoju gospodarczego naszego kraju. Z drugiej strony jest to również ważny komunikat dla wspólnoty międzynarodowej, że jesteśmy naprawdę poważnym krajem, spłacamy kredyty na czas i możemy pożyczać środki w celu przekształceń i gospodarczego rozwoju” – oznajmił Zinouski.

Dodał, że rozmowy są prowadzone, ale na temat konkretnych sum jeszcze nie mówiono.

Tut.by informuje zaś, że Białoruś rozmawia obecnie również na temat nowego kredytu EUG. Wniosek w tej sprawie Mińsk skierował w marcu tego roku.

Według stanu na 1 marca rezerwy walutowe Białorusi wynosiły 4,65 mld dol. przy zobowiązaniach związanych z obsługą zadłużenia zagranicznego wynoszących 3,8 mld dol. Pod koniec marca Białoruś spłaciła ostatnią transzę poprzedniego kredytu z MFW, wynoszącą 75,9 mln dol.

Szef misji Funduszu w Białorusi David Hoffman zastrzegł w marcu, że aby Białoruś mogła realizować nowy program MFW, powinna przeprowadzić szereg głębokich reform strukturalnych. Podkreślił, że powinny one obejmować przejście na elastyczny kurs wymiany rubla białoruskiego i wprowadzenie surowej polityki makroekonomicznej. Konieczna jest według niego liberalizacja cen, w tym plan szybkiego podniesienia cen usług komunalnych i transportu do poziomu, gdy będą w pełni pokrywać koszty, jak również prywatyzacja w sektorze przedsiębiorstw oraz bankowości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Media: władze Białorusi zabiegają o nowe kredyty