Mediacje premiera w Brukseli

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 30-08-2006, 00:00

Dziś premier Jarosław Kaczyński będzie rozmawiał z urzędnikami unijnymi o polskich stoczniach.

Firmy zaś przedstawią programy naprawcze.

Przedwczorajsze ostrzeżenie Komisji Europejskiej (KE) i groźba konieczności zwrotu pomocy publicznej podziałały jak zimny prysznic. Dziś stocznie przedstawią w resorcie gospodarki programy restrukturyzacyjne, które — zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami — do końca sierpnia mają trafić do Brukseli. Plany rządu wobec stoczni będą dziś także jednym z tematów rozmów premiera Jarosława Kaczyńskiego z przedstawicielami KE.

Koło ratunkowe

Przed groźbą zwrotu ponad 1 mld zł pomocy publicznej stocznie może uratować tylko jedno — wejście inwestorów. Firmy ścigają się więc w przedstawianiu potencjalnych partnerów.

— Podczas spotkania w ministerstwie poinformujemy o ofertach wiążących, jakie otrzymaliśmy od trzech inwestorów. Są to Athenian Sea Carriers, Alfa Ship i Rami Ungar — mówi Andrzej Jaworski, prezes Stoczni Gdańskiej.

Dodaje, że pierwszy z wymienionych to grecki armator, który może zainwestować 0,5 mld USD. W połowie września jego przedstawiciele są gotowi przyjechać do Polski na negocjacje. Drugi z wymienionych jest niemieckim armatorem, a trzeci zamawia samochodowce w Stoczni Gdynia.

Gdańskiem zainteresował się też — o czym „PB” poinformował wczoraj — firma KEM, polski dystrybutor hutniczy i amerykańskie fundusze. Andrzej Jaworski twierdzi jednak, że ich oferty nie są wiążące. Propozycje finansowe KEM nie odpowiadają też oczekiwaniom stoczni.

Dwie oferty od inwestorów, każda po około 300 mln zł, ma też Stocznia Gdynia. Złożyli je: Rami Ungar i ukraiński Donbas. Mogą wyłożyć znacznie więcej, ale warunkiem jest wsparcie przez państwo w restrukturyzacji zobowiązań publicznoprawnych. Mogą zostać wykupione, jeśli skarb państwa dokapitalizuje stocznię kilkuset milionami złotych. Później inwestorzy mają wykupić państwowy pakiet.

Szczecin czeka

Stocznia Szczecińska Nowa natomiast liczy na dokapitalizowanie 95 mln zł. Wczoraj uchwałę w tej sprawie miało podjąć walne, ale zostało przełożone na 31 sierpnia. Nie wiadomo, dlaczego. Zaangażowaniem w stocznie zainteresowany jest Złomrex, największy dystrybutor stali w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu