Medicover dorzuca fitness do leczenia

Firma medyczna przejęła kontrolę nad OK Systemem, operatorem programów benefitowych dla pracowników

Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Medicover, drugi gracz na polskim rynku prywatnej opieki medycznej (po Lux Medzie), postanowił zadbać o to, by jego klienci byli fit. Za nieujawnioną kwotę przejął 78 proc. akcji OK Systemu, działającego na rynku od ponad dekady operatora programów dla pracowników, pozwalających na korzystanie m.in. z klubów fitness.

ATAK NA LIDERA:
Wyświetl galerię [1/2]

ATAK NA LIDERA:

Tak Medicover, którego wiceprezesem jest Artur Białkowski, jak też OK System, kierowany przez Aleksandrę Tokarewicz, w swoich segmentach rynku są numerami dwa. O ile jednak pierwsza firma ma lidera w zasięgu wzroku, to druga jest kilkanaście razy mniejsza od dominującego w segmencie kart sportowych MultiSportu z portfela Benefit Systems. Połączenie sił ma pozwolić na nadrobienie tego dystansu. Fot. Marek Wiśniewski

— Medicover będzie miał ofertę, której nie ma żaden inny gracz na polskim rynku usług medycznych. OK System idealnie uzupełnia nasz portfel. Z jednej strony dostęp do klubów fitness dla naszych klientów wpisuje się w profilikatykę zdrowotną, a z drugiej programy tego typu są drugą pod względem popularności — obok abonamentów medycznych — formą pozapłacowego wynagradzania pracowników — mówi Artur Białkowski, wiceprezes Medicover Polska i członek rady nadzorczej OK Systemu.

Sport to zdrowie

OK System od dwóch lat jest rentowny — w 2017 r. zarobił na czysto 2,7 mln zł przy 40 mln zł przychodów. Teraz jego biznes może szybko urosnąć.

— Z naszych programów korzysta około 60 tys. osób, najsilniejszą pozycję mamy w Łodzi. Współpracujemy z prawie 4 tys. klubów, siłowni, szkół jogi, tańca itp. Mamy też szeroką ofertę rekreacyjną i integracyjną, obejmującą np. bilard czy kręgle. W ciągu ostatnich dwóch lat podwoiliśmy liczbę użytkowników i liczymy na to, że dzięki synergiom z Medicoverem będziemy szybko zwiększać skalę — mówi Aleksandra Tokarewicz, prezes OK Systemu.

Notowany na giełdzie w Sztokholmie Medicover w ubiegłym roku miał 580 mln EUR przychodów. Polski oddział odpowiadał za 45 proc. wyniku, co oznacza, że jego przychody wyniosły około 1,1 mld zł.

— Mamy w Polsce około 700 tys. pacjentów płacących abonament. To baza, której możemy oferować pakiety OK Systemu, chcemy też pozyskać nowych klientów. Pracujemy nad wspólną ofertą. Wszystko powinno być gotowe w ciągu kilku miesięcy — mówi Artur Białkowski.

Medicover już wcześniej rozwijał przedsięwzięcia związane ze zdrowym trybem życia.

— Analizujemy rynek medyczny z punktu widzenia potrzeb pracodawcy. Badania dowodzą, że pracownicy, którzy uprawiają sport, mają o jedną piątą niższy wskaźnik absencji w pracy, a np. na ból pleców skarżą się o połowę rzadziej. Dlatego oferta sportowa jest idealnym uzupełnieniem pakietu medycznego — mówi Artur Białkowski.

Zalety konkurencji

Na polskim rynku pozapłacowych świadczeń dla pracowników karty rozdaje giełdowy Benefit Systems, operator programu MultiSport. Na koniec drugiego kwartału jego karty miało w portfelach 920 tys. Polaków. Pod koniec czerwca Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował o wszczęciu postępowania przeciw Benefitowi i kilkunastu powiązanym z nim spółkom w sprawie zmowy na rynku fitness. Urząd antymonopolowy podejrzewa operatora programu MultiSport i właścicieli klubów fitness m.in. o to, że postanowili nie dopuścić OK Systemu do największych sieci klubów w Polsce.

— Mamy nadzieję, że sytuacja na rynku się znormalizuje i będziemy działać w warunkach realnej, wolnej konkurencji, a także uzyskamy dostęp do klubów, które do tej pory były przed nami zamknięte. Ze względu na brak konkurencji produkty sportowe dla pracowników w Polsce się nie rozwijają, przynajmniej pod względem technologicznym. Plastikowe karty to przeżytek — OK System stawia na technologię i wkrótce wszystko będzie można obsłużyć z poziomu aplikacji mobilnej — mówi Aleksandra Tokarewicz.

Benefit Systems prowadzi ekspansję dwutorowo: po pierwsze — przejmuje kluby fitness, a po drugie — wchodzi na rynki na południe od Polski. Jaki plan ekspansji dla OK Systemu ma Medicover, który poza Polską działa w 11 krajach, m.in w Niemczech, Rumunii i na Ukrainie?

— Na tym etapie nie myślimy o ekspansji zagranicznej OK Systemu, na pewno nie mamy też w planach kupowania klubów fitness. Będziemy wspierać szybki rozwój spółki, ale ze względu na to, że jesteśmy notowani na giełdzie, nie mogę mówić o szczegółach planu inwestycyjnego i oczekiwanych wynikach — mówi Artur Białkowski. © Ⓟ

Fitness pręży muskuły

Według szacunków Deloitte, w klubach fitness krew, pot i łzy — oraz 3,7 mld zł — zostawia już 2,9 mln Polaków, o 2,6 proc. więcej niż rok wcześniej. To nadal mało: znakomita większość Polaków nie korzysta z usług takich klubów, a dwie trzecie w ogóle nie uprawia sportu. Wskaźnik penetracji, czyli relacja liczby klubowiczów do ludności, w ubiegłym roku wynosił w Polsce 7,7 proc. i był o 0,2 pkt. proc. wyższy niż rok wcześniej. To wynik zbliżony do europejskiej średniej, ale np. w krajach skandynawskich wskaźnik penetracji wynosi ponad 19 proc. Na rynku praktycznie bezkonkurencyjny jest Benefit Systems, którego karty ma w portfelach 920 tys. osób, czyli ponad 15 razy więcej niż ma drugi na rynku OK System. Operator programu MultiSport ma też udziały w siedmiu, z 11 największych w kraju, sieciach klubów fitness.

Zgodnie z ubiegłorocznym raportem „Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników", przygotowanym przez firmę Sedlak & Sedlak, karnety na siłownie i do klubów fitness są najpopularniejszym świadczeniem dodatkowym w polskich firmach — otrzymuje je niemal połowa ankietowanych pracowników. To więcej niż na przykład liczba osób, które mają telefon służbowy do użytku prywatnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Medicover dorzuca fitness do leczenia