Medicover przejmie szpitale Neomedic

opublikowano: 15-02-2019, 09:22

Szwedzka grupa kupi za ponad 300 mln zł szpitale położniczo-ginekologiczne Neomedic, które były w portfelu funduszu Innova.

Aktywność transakcyjna na polskim rynku medycznym wzrasta. W piątek notowany na giełdzie w Sztokholmie Medicover, drugi pod względem przychodów gracz na polskim rynku prywatnej opieki medycznej, ogłosił przejęcie spółki Neomedic, operatora szpitali położniczo-ginekologicznych. Wartość transakcji, która będzie jeszcze wymagała zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ustalono na 70,5 mln EUR, czyli około 305 mln zł. Głównym sprzedającym jest fundusz Innova Capital, który zainwestował w Neomedic w 2012 r. i miał 67,3 proc. akcji.

Neomedic ma dwa duże szpitale w Krakowie i Nowym Sączu oraz jeden mniejszy, również w Krakowie. W ubiegłym roku w jego placówkach urodziło się 7,6 tys. dzieci. Szacunkowe przychody spółki za ubiegły rok to 120 mln zł.

Tymczasem Medicover miał w ubiegłym roku 671,6 mln EUR przychodów i 26,5 mln EUR zysku netto. Polska jest dla niego największym rynkiem. W segmencie usług medycznych wypracowała ona w ubiegłym roku 270,7 mln EUR przychodów (1,15 mld zł), czyli o 16,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Drugi segment działalności - usługi diagnostyczne - przyniósł w Polsce 31,9 mln EUR przychodów (136 mln zł), co oznacza wzrost o 9,6 proc. Na polskim rynku prywatnych usług medycznych większą skalę ma tylko Lux Med, należący do brytyjskiej grupy Bupa.

Więcej w poniedziałek w "PB"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu