Medycyna broni się przed wyższym VAT

  • Alina Treptow
opublikowano: 13-02-2014, 00:00

Producenci proponują trzyletni okres przejściowego dla wyższego podatku od wyrobów medycznych.

Firmy medyczne chuchają na zimne, bo choć stanowisko rządu oddaliło w czasie wprowadzenie wyższego VAT od wyrobów medycznych, to już mają pomysły, jak zmniejszyć negatywne skutki 23-procentowej stawki [obecnie VAT wynosi 8 proc. — red.] m.in. na strzykawki, próbówki oraz większe sprzęty, do których zalicza się tomograf i rezonans magnetyczny.

— Resortom zdrowia i finansów zaproponowaliśmy wprowadzenie trzyletniego okresu przejściowego. Szpitale mają podpisane 2-3-letnie umowy na dostawy wyrobów medycznych. Jeśli więc zacznie obowiązywać nowa stawka, a w kontraktach jest jeszcze poprzednia, to kto pokryje różnicę? Producenci czy szpitale — pyta Witold Włodarczyk, dyrektor generalnyOgólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed.

Przytacza case branży budowlanej. Problem wyższego podatku od materiałów budowlanych pojawił się na jej horyzoncie dziesięć lat temu. Wtedy Polsce udało się wynegocjować z Komisją Europejską wieloletni okres przejściowy. Osoby prywatne mogły sobie odliczyć różnicę podatku. Zdaniem Witolda Włodarczyka, w branży medycznej okres przejściowy jest potrzebny z kilku powodów.

— Po pierwsze, jest to branża użyteczności publicznej. Po drugie, polskie szpitale w większości przypadków nie są płatnikami VAT, nie mogą go więc odliczyć. Każda podwyżka oznacza dla nich wzrost kosztów — mówi Witold Włodarczyk.

Zdaniem Marka Balickiego, eksperta rynku medycznego, byłego wiceministra zdrowia, ewentualne problemy szpitali odczuje też budżet państwa. Zadłużenie szpitali już dziś wynosi ponad 10 mld zł. Dodatkowe koszty wymuszą więc kolejną turę ich oddłużania za publiczne pieniądze. Przedsiębiorcy mają nadzieję, że rząd pójdzie im na rękę (na razie nie odniósł się do propozycji). Do tej pory był po ich stronie i nie śpieszył się z wprowadzeniem wyższej daniny, co zaprowadziło go do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

— Zakładamy, że cała procedura zajmie trochę czasu, a wyższy VAT wejdzie nie wcześniej niż w lipcu 2015 r. — uważa Witold Włodarczyk.

850 mln zł Tyle rocznie wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia na refundację wyrobów medycznych.

15 proc. O tyle wzrosną wydatki szpitali i sanatoriów na wyroby medyczne po wejściu wyższego VAT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu