Doniesienia o megafuzji PKO BP i Pekao mocno na wyrost

DI, PAP
opublikowano: 08-12-2017, 06:01
aktualizacja: 08-12-2017, 09:23

W przyszłym roku może powstać gigant z jedną trzecią udziałów w rynku i blisko 15 milionami klientów, informuje piątkowa "Rzeczpospolita". Jednak według ustaleń "PB" te doniesienia są mocno na wyrost.

Celem na 2018 rok jest połączenie PKO BP i Pekao, lidera i wicelidera rynku - dowiedziała się "Rzeczpospolita" ze źródeł zbliżonych do obu instytucji. Według informacji gazety były już liczne dotyczące tego spotkania, choć jeszcze nie powstały zespoły robocze.

Obie instytucje łączy ich główny akcjonariusz Skarb Państwa. W PKO BP ma bezpośrednio 29,4 proc. udziałów w Pekao zaś od czerwca poprzez PZU ma 20 proc., a poprzez Polski Fundusz Rozwoju - 12,8 proc. kapitału.

"Jeśli chcemy odegrać ważną rolę na rynku bankowym UE w ciągu najbliższych pięciu-dziesięciu lat, to połączenie siły tych dwóch instytucji byłoby dobrym rozwiązaniem" - komentuje Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Wskazuje na godny naśladowania przykład hiszpańskiego Santandera (właściciela polskiego BZ WBK), który prowadzi ekspansję międzynarodową - czytamy w artykule.

"Rz" informuje, że szefem połączonego banku miałby zostać Michał Krupiński, obecny prezes Pekao, a Zbigniew Jagiełło, szef PKO BP, zostałby szefem rady nadzorczej.

Według porannych ustaleń "PB" doniesienia o fuzji są mocno na wyrost. Taka koncepcja nie wyszło dotąd bowiem poza sferę czysto teoretycznych rozważań, nie przeprowadzono dotąd nawet żadnych analiz. Lista potencjalnych barier jest bardzo długa: od kwestii politycznych przez potencjalnie trudności z uzyskaniem zgody UOKiK, a skończywszy na tym, że fuzja byłaby niezwykle skomplikowana i ryzykowna, a także że z dużym prawdopodobieństwem oznaczałaby spore redukcje zatrudnienia.

Ustalenia "PB" rano potwierdził PKO BP. Doniesieniom "Rz' zaprzeczył rano także Bank Pekao.

Oświadczenie PKO BP

Nieprawdą jest, że PKO Bank Polski uczestniczył w rozmowach dotyczących możliwości połączenia PKO Banku Polskiego i Pekao SA, o których spekuluje Gazeta Giełdy Parkiet w artykule "PKO BP i Pekao mają połączyć siły" z dn. 8.12.2017 r. PKO Bank Polski nie prowadzi też żadnych projektów związanych z sugerowaną przez gazetę fuzją. Wbrew zawartym w tekście stwierdzeniom celem na 2018 rok nie jest fuzja obu instytucji. Tym bardziej nieuzasadnione są spekulacje autora w sprawie obsady stanowisk kierowniczych nieistniejącego podmiotu.

Oświadczenie Banku Pekao

W związku z dzisiejszą publikacją (2017-12-08) „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” Bank Pekao S.A. informuje, że nie prowadzi rozmów w zakresie połączenia z Bankiem PKO BP. Jest to fake news. Skupiamy się na wzroście organicznym i budowaniu wartości dla klientów.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy