Megaprzetarg na klaster serwerów ponowiony

opublikowano: 03-11-2019, 22:00

Poznańskie Centrum Superkomputerowo- -Sieciowe znów szuka dostawcy klastra obliczeniowego. Budżet przetargu to około 130 mln zł.

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN po pięciu miesiącach od unieważnienia przetargu na dostawę klastra obliczeniowego ponowiło przetarg. Termin składania ofert upływa 12 listopada. Oprócz PCSS zamawiającymi jest siedem uczelni technicznych. Przedsięwzięcie jest finansowane z funduszy UE w ramach projektu PRACE — Współpraca w zakresie zaawansowanych obliczeń w Europie. Wadium w przetargu ustalono na 1,39 mln zł, a jego budżet szacuje się na 130 mln zł. Zamawiający wymaga, aby „ze względu na dużą skalę oraz niezbędną w realizacji platform HPC wiedzę dziedzinową” wykonawcy wskazali co najmniej pięć instalacji producenta, którego platformy serwerowe oferują, zamieszczonych w ostatniej edycji listy Top500. Początkowo w warunkach wskazano edycję z listopada 2018. Po proteście spółki Decsoft zapis zaktualizowano i obecnie wskazuje listę z czerwca 2019 r.

Poprzedni przetarg na dostawę klastra serwerów, ogłoszony przez PCSS w grudniu 2018 r., wzbudził kontrowersje. Potencjalni wykonawcy wskazywali, że zapisy preferują jednego dostawcę rozwiązań.Mieli zastrzeżenia do kryteriów technicznych, m.in. o przyznaniu trzech punktów za rozwiązanie, w którym można zamontować powyżej 22 DIMM (moduły pamięciowe), i dwóch punktów za mechanizm wyłączający nadmiarowe zasilacze (zapis sformułowano tak, że preferował rozwiązanie mające więcej niż dwa zasilacze). Kryteria te obowiązują również w ponowionym postępowaniu. Przetarg PCSS to jedno z największych tegorocznych zamówień na sprzęt IT. W poprzedniej odsłonie oprócz Decsoftu oferty złożyły firmy Immitis i Format (według nieoficjalnych informacji oferowały sprzęt Intela), Integrale (Huawei) i Koncept z Zakładem Systemów Komputerowych (Dell).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane