Czytasz dzięki

Melinda Gates inwestuje w równość

Małżonka jednego z najbogatszych ludzi na świecie zapowiedziała, że w najbliższych latach nie będzie oszczędzała na promowaniu równouprawnienia

W 2018 r. wśród prowadzących firmy z listy Fortune 500 było więcej mężczyzn o imieniu James niż kobiet — podkreśla Melinda Gates, filantropka i żona Billa Gatesa, współtwórcy koncernu Microsoft.

Melinda Gates nie tylko opisała znany problem, ale zapowiedziała
również, że przechodzi od słów do czynów. W najbliższej dekadzie przeznaczy w
sumie 1 mld USD na zwiększenie siły i wpływu kobiet w USA. Namawia innych
bogaczy do szukania innowacyjnych pomysłów na wsparcie kobiet
Zobacz więcej

CZAS ZMIAN:

Melinda Gates nie tylko opisała znany problem, ale zapowiedziała również, że przechodzi od słów do czynów. W najbliższej dekadzie przeznaczy w sumie 1 mld USD na zwiększenie siły i wpływu kobiet w USA. Namawia innych bogaczy do szukania innowacyjnych pomysłów na wsparcie kobiet Fot. Bloomberg

Znalazła więcej takich szokujących zestawień i opisała je w tekście opublikowanym przez magazyn „Time” w ramach cyklu, w którym globalni liderzy komentują rzeczywistość. Autorka docenia to, co do tej pory udało się zrobić w kwestii wyrównania pozycji kobiet i mężczyzn na rynku pracy, w polityce i życiu codziennym. Wskazuje na „okno możliwości”, które zostało nie tyle otwarte, ile wyważone przez kobiety poprzez takie akcje, jak choćby #MeToo, i proponuje iść za ciosem.

„Zbyt wielu ludzi, w tym kobiet i mężczyzn, pracowało zbyt ciężko, żeby doprowadzić nas tak daleko. Istnieje zbyt wiele możliwych rozwiązań, których jeszcze nie wypróbowaliśmy. Właśnie dlatego w ciągu następnych 10 lat przeznaczę 1 mld USD na zwiększenie siły i wpływu kobiet w Stanach Zjednoczonych. Chcę, aby więcej kobiet mogło podejmować decyzje, kontrolować zasoby oraz kształtować politykę i perspektywy. Uważam, że warto inwestować w potencjał kobiet, a także w ludzi i organizacje działające na rzecz poprawy życia kobiet”— napisała w magazynie Melinda Gates.

Pieniądze będą transferowane poprzez należącą do miliarderki firmę Pivotal Ventures. Trafią do nowych oraz znanych i uznanych partnerów. Chodzi o wsparcie projektów, które w innowacyjny i różnorodny sposób zwiększą siłę i wpływy kobiet. Można się więc spodziewać, że czeka nas wysyp ciekawych pomysłów. Melinda Gates wyznaczyła trzy priorytety. Po pierwsze — usunięcie barier w awansie zawodowym kobiet, w tym walka z „wszechobecnym molestowaniem seksualnym i dyskryminacją”.

Po drugie — dokonanie szybkiego postępu kobiet w sektorach o dużym wpływie na społeczeństwo, jak nowe technologie, media i urzędy publiczne. Donatorka chce znaleźć nowe ścieżki do tych branż, więc nie wystarczy propozycja organizacji znanych od dawna konkursów czy akcji promocyjnych. Po trzecie — i to być może najtrudniejsze, zmobilizowanie akcjonariuszy, konsumentów i pracowników, żeby zwiększali presję na firmy i organizacje, które potrzebują reform.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

„Miliard dolarów to dużo pieniędzy, ale zdaję sobie również sprawę, że to tylko niewielka część tego, co jest konieczne. Dlatego mam nadzieję, że zobowiązanie finansowe, które dziś podejmuję, jest postrzegane zarówno jako wotum zaufania dla ekspertów i aktywistów pracujących już nad tymi zagadnieniami, jak też zaproszeniem dla innych, aby przyłączyli się do sprawy i podjęli własne zobowiązania” — podkreśliła Melinda Gates.

Jej filantropijne inicjatywy realizuje głównie fundacja, którą założyła wspólnie z mężem w 2000 r. w Seattle. Bill & Melinda Gates Foundation od momentu powstania do końca 2017 r. przekazała w ramach różnych dotacji 45,5 mld USD. Obecnie zatrudnia ponad 1,5 tys. osób, którzy koordynują projekty m.in. w Afryce, Chinach i Europie.

Bill Gates dorobił się fortuny oczywiście na koncernie informatycznym Microsoft, który dał światu m.in. system operacyjny Windows. Teraz miliarder jest inwestorem, filantropem, a niedawno także bohaterem serialu dokumentalnego platformy Netflix. Według Bloomberg Billionaires Index z majątkiem szacowanym na 107 mld USD zajmuje drugie miejsce na liście najbogatszych ludzi na świecie. Bogatszy jest jedynie Jeff Bezos, założyciel i prezes koncernu Amazon, ale jego przewaga wynosi już zaledwie 1 mld USD. Na trzeciej pozycji znajduje się Bernard Arnault, czwarty jest Warren Buffett.

Magazyn „Fortune” w kwietniu uhonorował Melindę i Billa Gatesów jako osoby, które zmieniają świat. Autorzy listy „World’s Greatest Leaders” wskazali, że fundacja Gatesów jest wynikiem niepohamowanej siły Billa i empatycznego nastawienia Melindy. Trudno się z tym nie zgodzić, bo przecież Bill zbudował potęgę Microsoftu właśnie dzięki swojej nieustępliwości i bezwzględności dla konkurencji.

Fundacja też jest zresztą miejscem pracy i sama boryka się z wyzwaniami. Na początku tego roku uznała, że 52-tygodniowy płatny urlop rodzicielski był złym pomysłem i wycofała się z rozwiązania wprowadzonego w 2015 r. Zamiast tego zaoferowała połowę płatnego urlopu i stypendium dla nowych rodziców w wysokości 20 tys. USD. Przy czym trzeba pamiętać, że Stany Zjednoczone nie mają krajowej polityki w sprawie takich urlopów. Program spowodował ponoć pewne niezamierzone konsekwencje — zebrany feedback potwierdził, że rok nieobecności był bardziej destrukcyjny, niż fundacja zakładała, i utrudniał realizację jej celów. Sama stała się więc laboratorium badającym różne programy wsparcia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane