Równouprawnienie płci na wstecznym biegu

opublikowano: 15-10-2019, 22:00

Nierówności między mężczyznami i kobietami w Polsce się pogłębiają. W najnowszym rankingu uwzględniającym państwa UE spadliśmy właśnie o kilka pozycji.

Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn (EIGE) 15 października opublikował raport dotyczący równouprawnienia płci. Wartość mierzącego je wskaźnika dla Polski wynosi 55,2 pkt (na 100 możliwych). To mniej, niż mieliśmy dwa lata temu, kiedy ukazał się poprzedni raport EIGE. Wtedy z 56,8 pkt Polska zajmowała 18 . miejsce wśród wszystkich unijnych państw, teraz znalazła się na 24. To najniższa ocena od lat. Zarówno w 2015 r., jak i dwa lata wcześniej nasz kraj mógł się pochwalić większą liczbą punktów niż obecnie i miejscem w połowie unijnej stawki (15.). W tym czasie daliśmy się wyprzedzić nie tylko Włochom i Portugalii, ale także m.in. Chorwacji, Litwie, Łotwie i Bułgarii. Zwiększyła się też różnica między unijną średnią a polskim wskaźnikiem równouprawnienia płci. W połowie dekady było to nieco ponad 8 pkt, teraz już 12,2 pkt.

W ciągu ostatnich sześciu lat pogorszyła się punktowa ocena tylko trzech krajów w UE. Poza Polską są to Węgry — obecnie zajmują przedostatnie miejsce w rankingu — oraz Holandia, która jednak mimo utraty punktów wciąż jest w czołówce, zajmuje teraz 6. pozycję. Ogólny wskaźnik równouprawnienia płci EIGE — jak już wspomniano — może teoretycznie przyjmować wartość od 1 (brak równouprawnienia) do 100 (pełne równouprawnienie). Odzwierciedla on zarówno stopień zróżnicowania sytuacji kobiet i mężczyzn, jak i poziom rozwoju społeczno- -gospodarczego danego kraju. Wskaźnik mierzy równość płci w sześciu podstawowych obszarach, jakimi są sytuacja na rynku pracy, poziom wynagrodzeń, dostęp do wiedzy, czas, jaki poświęca się na prace domowe i opiekę nad innymi osobami, dostęp do stanowisk decyzyjnych oraz ochrona zdrowia.

Sytuacja na naszym rynku pracy jest dość stabilna — łączna nota wzrosła o 0,2 pkt do 67. Problemem okazuje się jednak wciąż segregacja rynku pracy ze względu na płeć. Np. w edukacji, segmencie socjalnym, czy służbie zdrowia nadal zatrudnionych jest około 25 proc. pracujących kobiet, podczas gdy odsetek pracujących tam mężczyzn wynosi około 5 proc. Odwrotne są proporcje wśród zatrudnionych w zawodach naukowych, technologicznych i inżynieryjnych. Również w kwestii dostępu do wiedzy nie zauważono istotnych zmian, a w ostatnim raporcie ocena Polski wyniosła 56,5 pkt. Zmniejszają się natomiast różnice w wysokości wynagrodzeńkobiet i mężczyzn oraz w sferze zdrowia. W pierwszym z tych obszarów otrzymaliśmy 75,1 pkt, czyli o 4,8 pkt więcej niż cztery lata temu, w drugim — 83,2 pkt, co oznacza wzrost o 1,5 pkt.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

„Nierówności płciowe są najbardziej widoczne w dziedzinie dostępu do stanowisk decyzyjnych i w kwestii czasu poświęcanego na prace domowe i opiekę nad innymi” — zauważają autorzy raportu. Szczególnie w pierwszym obszarze w ciągu ostatnich dwóch lat można dostrzec radykalny spadek równości płci. W sferze polityki ocena jest teraz o 2,5 pkt niższa niż w 2017 r., w gospodarce — o ponad 5 pkt, zaś w sferze publicznej — o prawie 7,5 pkt. Całościowa ocena równouprawnieniaw dostępie do istotnych stanowisk spadła z 35,1 pkt dwa lata temu do nieco ponad 29 pkt teraz.

Podział czasu też szwankuje — w Polsce nadal kobiety wypełniają większość obowiązków domowych i opiekuńczych w rodzinie. W ciągu ostatnich czterech lat nierówności się pogłębiły. W 2015 r. nasza ocena w tej kategorii wynosiła 55,3 pkt, teraz o prawie 3 pkt mniej. Od lat w rankingach EIGE dotyczących wskaźnika równouprawnienia płci jest Szwecja, stawkę zamyka zaś Grecja. W tym roku lidera oceniono na 83,6 pkt (o 1 pkt więcej niż poprzednio), a marudera — na 51,2 pkt (wzrost o 1,2 pkt).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane