Meller rozmawiał z Łytwynem o umowie gazowej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-01-2006, 12:55

Nie wszyscy deputowani ukraińskiego parlamentu podzielają ocenę rządu dotyczącą rozwiązania konfliktu wokół dostaw rosyjskiego gazu dla Ukrainy - powiedział minister spraw zagranicznych Polski Stefan Meller po wtorkowym spotkaniu z przewodniczącym Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Wołodymyrem Łytwynem.

Nie wszyscy deputowani ukraińskiego parlamentu podzielają ocenę rządu dotyczącą rozwiązania konfliktu wokół dostaw rosyjskiego gazu dla Ukrainy - powiedział minister spraw zagranicznych Polski Stefan Meller po wtorkowym spotkaniu z przewodniczącym Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Wołodymyrem Łytwynem.

"Pan marszałek (przewodniczący parlamentu) zechciał przedstawić odmienne od rządowego punktu widzenia poglądy na temat rezultatu negocjacji gazowych" - poinformował Meller.

Zwrócił uwagę, że temat ten był tym bardziej interesujący, że w ukraińskim parlamencie trwa we wtorek debata nad podpisaną w ubiegłym tygodniu umową gazową z Rosją.

"Dobrze wiedzieć jak zróżnicowane poglądy na ten temat funkcjonują w samym parlamencie Ukrainy" - powiedział polski minister. Wyjaśnił, że niektórzy deputowani wyrażają opinię, iż w negocjacjach z Moskwą nie wykorzystano wszystkich możliwości oraz że nastąpiło oderwanie ceny gazu dla Ukrainy od ceny tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę. "Był to taki neutralny przegląd rozmaitych opinii" - zaznaczył Meller.

We wtorek partia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko zażądała od parlamentu zdymisjonowania ministra paliw i energetyki Iwana Płaczkowa oraz szefa Naftohazu Ołeksija Iwczenki. Żądanie zawarto w projekcie uchwały, przedłożonym w parlamencie.

Blok Julii Tymoszenko chce także, by parlament anulował umowę gazową z Rosją oraz utworzył specjalną grupę ds. negocjacji gazowych z Azją Środkową.

Julia Tymoszenko ostro skrytykowała w zeszłym tygodniu zawarte przez Rosję i Ukrainę porozumienie w sprawie cen gazu, nazywając je "nonsensownym" i "podstępnym" oraz zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Podpisane w zeszłą środę porozumienie zakłada, że średnia cena gazu na granicy rosyjsko-ukraińskiej wyniesie 95 dol. za tysiąc metrów sześciennych. Rosyjski Gazprom będzie sprzedawać gaz po cenie 230 dolarów za tysiąc m3 firmie pośredniczącej Rosukrenergo; następnie rosyjski surowiec będzie mieszany z tańszym gazem pochodzącym z Turkmenistanu, Uzbekistanu i Kazachstanu i dostarczany na Ukrainę.

Stefan Meller poinformował, że jego rozmowa z Łytwynem w niewielkim stopniu dotyczyła możliwego układu politycznego w przyszłym ukraińskim parlamencie.

W marcu na Ukrainie odbędą się wybory parlamentarne.

Wołodymyr "Łytwyn przedstawił przewidywania wyborcze i rozmaite możliwości rozmaitych koalicji referując poglądy różnych ugrupowań" - powiedział Stefan Meller.

W związku z toczącą się w Radzie Najwyższej debatą nad wynikami umowy gazowej strona ukraińska odwołała planowane wcześniej spotkanie szefa polskiej dyplomacji z premierem Jurijem Jechanurowem.

Barbara Bodalska, Jarosław Junko

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane