Mera rusza na główny parkiet

ANP
opublikowano: 24-12-2009, 00:00

Spółka liczy na znaczną poprawę wyników w 2010 r. Konsoliduje spółki z grupy i szykuje emisję.

Spółka liczy na znaczną poprawę wyników w 2010 r. Konsoliduje spółki z grupy i szykuje emisję.

Merę Schody z NewConnect czeka pracowity okres. Zanim przejdzie na główny parkiet giełdy, uprości grupę.

— W styczniu rozpoczynamy proces przejścia. Mamy nadzieję, że uda się to zrobić do końca przyszłego roku. Chcemy mieć wtedy 100 proc. udziałów w spółkach zależnych — mówi Daniel Kordel, członek rady nadzorczej.

W skład grupy wchodzi pięć spółek, w tym dwie w Niemczech. Pozostanie w Niemczech jedna — Arktica. Mera ma w niej 60 proc. udziałów, ale chce go zwiększyć do 100 proc. dzięki podniesieniu kapitału. Wniesie do firmy swoją drugą niemiecką spółkę HST Treppen, którą całkowicie kontroluje.

Sprzedaż eksportowa to około 60 proc. przychodów jednostkowych Mery Schody, z czego 90 proc. trafia na rynek niemiecki. Roczna sprzedaż Arktiki w Niemczech to niemal 2 mln EUR.

— To był ciężki rok na tym rynku, ale dzięki obniżce cen i kontroli kosztów udało nam się zwiększyć wolumen sprzedaży o około 10 proc. — dodaje Daniel Kordel.

W zależnym Klonie też jest planowane podniesienie kapitału.

— Obecnie mamy 87,5 proc., a docelowo będzie 100 proc. Kończymy restrukturyzację. Zmniejszyliśmy zatrudnienie i skupiliśmy się na produkcji tartacznej i elementów meblowych. Liczymy na dodatni wynik netto Klonu w 2010 r.– mówi Daniel Kordel.

Klon ma stać się centrum grupy w produkcji i przygotowaniu tarcicy oraz elementów do produkcji schodów. W 2009 r. spółka przerobiła 10-12 tys. m sześc. surowca drzewnego. Plan na 2010 r. to 20 tys. m sześc., z czego 10 tys. jest już kupione.

Przejściu Mery Schody na główny parkiet ma towarzyszyć emisja akcji. Za uzyskane pieniądze spółka chce zwiększyć moce produkcyjne i umocnić pozycję na rynkach eksportowych. Rosnąć mają też wyniki.

— W tym roku zakładamy wzrost przychodów grupy o 10-15 proc. Skonsolidowany wynik netto powinien być wyższy niż rok temu. W przyszłym roku chcemy powtórzyć średnią dynamikę wzrostu przychodów i wyniku netto z ubiegłych lat i urosnąć o kilkadziesiąt procent w przychodach. Spodziewam się, że w nowym roku rynek nie będzie gorszy niż w mijającym — zapowiada członek rady nadzorczej.

W 2008 r. grupa miała 32,47mln zł przychodów i 2,88 mln zł zysku netto. Po trzech kwartałach tego roku odpowiednio: 24,6 mln zł i 1,09 mln zł.

Tegorocznym wynikom pomoże wynajem należących do Mery części nieruchomości w Lewinie Brzeskim (woj. opolskie).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mera rusza na główny parkiet