Mercator: zysk w III kwartale spadł o 90 proc.

opublikowano: 16-10-2021, 10:39

W III kwartale 2021 r. zysk Mercatora spadł o 90 proc. r/r do 36,3 mln zł, wynika ze wstępnych szacunków zarządu.

Zysk jest też o 68 proc. niższy niż w II kwartale 2021 r.

Przychody producenta rękawic spadły o 40 proc. r/r i 32 proc. kw/kw do 361,8 mln zł. EBITDA zmniejszyła się o 87 proc. r/r i o 59 proc. kw/kw do 49 mln zł.

Analitycy Trigon DM spodziewali się 468 mln zł przychodów, 125 mln zł EBITDA i 101 mln zł zysku netto.

Michał Kozak, analityk Trigona, cytowany przez agencję Bloomberg, uważa że normalizacja cen rękawic następuj szybciej niż inwestorzy mogli się spodziewać, a tempo jest porównywalne do skoku cenowego na początku pandemii.

- Trzeci kwartał 2020 roku należał już do okresu rekordowo wysokich cen rękawic jednorazowych, co przełożyło się na jedne z najwyższych w dotychczasowej historii wyników finansowych Grupy Mercator Medical. W rezultacie przy ocenie wyników trzeciego kwartału 2021 roku należy mieć na względzie efekt bardzo wysokiej bazy. Jednocześnie wciąż zniżkujące rynkowe ceny rękawic i bardzo duża dostępność towarów wywarły ogromną presję marżową w segmencie dystrybucyjnym, co z kolei można uznać za główną przyczynę negatywnych tendencji w ujęciu kwartał do kwartału – mówi Michał Romański, dyrektor finansowy Mercatora Medical.

Na koniec III kwartału spółka miała około 500 mln zł płynnych środków pieniężnych.

Publikacja raportu okresowego Grupy Mercator Medical za okres trzech kwartałów 2021 roku planowana jest 15 listopada br. Jutro konferencja prasowa z udziałem Wiesława Żyznowskiego i Michała Romańskiego.

Notowania spółki zareagowały spadkiem o kilkanaście procent.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane