Mercor ograbiony z części zysków

opublikowano: 20-07-2017, 22:00

Złodzieje i nowa klauzula dotycząca unikania opodatkowania uderzyły w Mercora. W efekcie jego zyski spadły o 40 proc. i pękły kowenanty.

Rabusie zakradali się nocą. Z należącej do Mercora fabryki w Cieplewie wywozili każdorazowo po kilka ciężarówek blachy. W sumie z zakładu zniknęło jej ponad 200 ton.

Krzysztof Krempeć, prezes Mercora
Zobacz więcej

Krzysztof Krempeć, prezes Mercora Fot. ARC

— Braki wykryliśmy w kwietniu — mówi Krzysztof Krempeć, prezes Mercora. Do udziału w kradzieżach przyznały się już trzy osoby: dwóch pracowników fabryki i jeden z firmy ochroniarskiej. Złodziei było jednak zapewne więcej. Nie wiadomo, jak długo trwał ich proceder. Zapisy monitoringu są co jakiś czas kasowane, dlatego udało się zidentyfikować tylko kilka przypadków kradzieży. Wartość widocznej na filmach skradzionej blachy oszacowano na około 200 tys. zł. Podobnych akcji musiało być znacznie więcej, ponieważ stwierdzone braki magazynowe aż o 1,7 mln zł obniżyły roczny zysk EBITDA spółki. Policyjne śledztwo w sprawie trwa.

Zbyt duże ryzyko

Dwa razy większy uszczerbek — około 3,5 mln zł — i to na poziomiewyniku finansowego netto Mercora spowodowały zmiany w prawodawstwie. Konkretnie klauzula przeciw unikaniu opodatkowania, która weszła w życie 15 lipca 2016 r. w wyniku nowelizacji ordynacji podatkowej. Przepis mówi, że jeśli dana czynność dokonywana jest przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, to tej korzyści przynieść podatnikowi nie może. Co to ma wspólnego z Mercorem? Jesienią 2013 r. firma sprzedała międzynarodowej grupie Assa Abloy tę część swojego biznesu, która zajmowała się produkcją tzw. oddzieleń przeciwpożarowych,czyli drzwi, zasłon itp. Transakcja przyniosła polskiej firmie stratę księgową przekraczającą 70 mln zł. To obniżało też jej zobowiązania podatkowe. Zgodnie z prawem rozliczyć je może w ciągu pięciu kolejnych lat i robiła to. Na rok obrachunkowy rozpoczynający się 1 kwietnia 2017 r. przypadać mogła jeszcze kwota 3,5 mln zł.

— Uznaliśmy jednak, że wobec wejścia w życie klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania ryzyko dokonania takiej operacji jest zbyt wysokie i dlatego w tym roku obrachunkowym zrezygnowaliśmy z niej — wyjaśnia Jakub Lipiński, pierwszy wiceprezes i dyrektor finansowy Mercora.

Rozmowy z bankami

Gdyby nie te dwa jednorazowe czynniki, wynik EBITDA spółki sięgnąłby w minionym roku 20,5 mln zł, a zysk netto 9,4 mln zł. Ostatecznie Mercor zamknął go z 18,8 mln zł zysku EBITDA i zaledwie 4,2 mln zł czystego zarobku. Ten ostatni rezultat był o prawie 40 proc. niższy niż rok wcześniej. Gorsze wyniki finansowe wywindowały też współczynnik długu netto/EBITDA do bardzo wysokiego poziomu 4,75 (na koniec marca zadłużenie spółki sięgało 87,5 mln zł).

To uderzyło w kowenanty spółki.

— Jesteśmy już po rozmowach z wszystkimi kredytującymi nas bankami. Nie dostaliśmy wprawdzie od nich na razie żadnych oficjalnych informacji dotyczących oczekiwań, choć i tak planujemy z kwartału na kwartał obniżać relację długu netto do EBITDA i na koniec roku sprowadzić ją poniżej 4 — deklaruje Jakub Lipiński. Zeszłoroczne przychody Mercora sięgnęły 269,5 mln zł, co oznacza, że były o ponad 16 proc. wyższe niż w roku obrachunkowym 2015/16.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu