Merill Lynch nie liczy na cięcie stóp w czerwcu

Marek Druś
25-06-2001, 15:10

Analitycy Merill Lynch nie spodziewają się obniżki stóp procentowych po najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Bardziej prawdopodobne jest to, że decyzja o obniżce stóp o 100 p.b zapadnie w lipcu.

- Byłoby bardzo zaskakujące gdyby 27 czerwca RPP obniżyła stopy procentowe, głównie w świetle niekorzystnych danych makroekonomicznych opublikowanych w ciągu ostatnich kilku tygodni – napisano w raporcie Merill Lyncha z 22 czerwca.

Merill Lynch wymienia tu ostatnie dane o wzroście inflacji, inflacji bazowej oraz słabnącą wolę rządu dokonania cięć wydatków budżetu państwa w związku z rosnącym deficytem finansów publicznych.

Spadek produkcji przemysłowej sugeruje, że kłopoty z dochodami budżetu będą się jeszcze powiększać, uważają analitycy Merill Lynch. Większość banków centralnych potraktowałoby to jako sygnał skłaniający do cięcia stóp procentowych.

- Dla RPP niższy wzrost będzie argumentem za utrzymaniem wyższych stóp w związku z jego niekorzystnym wpływem na wielkość wpływów podatkowych – głosi raport.

Według raportu, rynek oczekuje, że deficyt na rachunku obrotów bieżących sięgnie w maju 520 mln USD i będzie mniejszy o 94 mln USD mniejszy niż w kwietniu. Merill Lynch spodziewa się utrzymania dynamiki wzrostu eksportu w ciągu kilku najbliższych miesięcy, choć pod koniec roku powinien on spaść do poziomu z końca 2000 roku. Import pozostanie słaby, podobnie jak popyt wewnętrzny, który nie ulegnie znacznym zmianom. Na koniec roku deficyt na rachunku obrotów bieżących ma sięgnąć zdaniem Merill Lynch 5 proc.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Merill Lynch nie liczy na cięcie stóp w czerwcu