Merkel apeluje o kompromis w sprawie konstytucji UE

22-05-2007, 18:28

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała do  krajów Unii Europejskiej o wykazanie gotowości do kompromisu w sprawie unijnej konstytucji.

"Wszystkich warunków nie mogą dyktować ci, którzy wysuwają najostrzejsze postulaty" - powiedziała szefowa niemieckiego rządu we wtorek w Berlinie po spotkaniu z premierem Danii Andersem Foghem Rasmussenem. Nowy traktat nie może uwzględniać najbardziej skrajnych stanowisk - dodała Merkel.

Rasmussen opowiedział się za rozwiązaniem problemu unijnej konstytucji do końca tego roku. Jego zdaniem najważniejsze elementy podpisanego w 2004 roku dokumentu należałoby zawrzeć w skróconym traktacie. Zastrzegł, że Dania bardzo niechętnie zaakceptowałaby ponowne otwarcie dyskusji nad "kompromisowym pakietem", czyli obecną konstytucją. Duński premier sprzeciwił się zmianie systemu głosowania w Radzie UE, co proponuje Polska, a popierają Czechy.

Merkel i Rasmussen podkreślili, że podstawą dalszych prac jest obecny projekt konstytucji, a nie traktat z Nicei. Niemcy i Dania są zgodne co do tego, że nowy traktat konstytucyjny powinien wejść w życie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Merkel apeluje o kompromis w sprawie konstytucji UE