Merkel i Barroso za europejską współpracą w energetyce

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-03-2006, 20:59

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso opowiedzieli się w poniedziałek za wzmocnioną współpracą europejską w dziedzinie polityki energetycznej.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso opowiedzieli się w poniedziałek za wzmocnioną współpracą europejską w dziedzinie polityki energetycznej.

Szefowa niemieckiego rządu spotkała się z Barroso w Berlinie na trzy dni przed szczytem UE w Brukseli (23-24 marca), na którym będą omawiane kwestie bezpieczeństwa energetycznego.

Podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami Barroso powiedział, że nie można dłużej utrzymywać w Unii 25 oddzielnych polityk energetycznych. Trzeba wypracować wspólne podejście - podkreślił.

Zdaniem Barroso, z punktu widzenia Komisji Europejskiej szefowie państw i rządów powinni zobowiązać się do współpracy w tej dziedzinie. Przewodniczący KE zastrzegł, że polityka energetyczna jest "w zasadzie" problemem narodowym, jednak w Europie powinno dojść w tej dziedzinie do "czegoś w rodzaju interakcji". Kraje Unii powinny znaleźć wspólną linię w negocjacjach z eksporterami energii - uważa Barroso.

Zdaniem Merkel UE ma do spełnienia ważną rolę w dziedzinie koordynacji polityki energetycznej. Wymieniła w tym kontekście wsparcie w uzyskaniu wspólnego dostępu do europejskich sieci energetycznych.

Jacek Lepiarz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane