Merkel i Sarkozy za 'radą starszych' UE

PAP
opublikowano: 10-09-2007, 14:26

Po poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym w zamku Meseberg pod Berlinem kanclerz Niemiec Angela Merkel zadeklarowała poparcie dla jego inicjatywy utworzenia "rady starszych" Unii Europejskiej.

Według obojga przywódców, którzy odbyli nieformalną rozmowę w ramach regularnych konsultacji politycznych, chodziłoby tu o powołanie niezależnego gremium, przedstawiającego propozycje w sprawie przyszłego kursu i wielkości UE.

Jak zaznaczyła Merkel, zadaniem "rady starszych" nie będzie wypracowanie alternatywnej polityki wobec ubiegającej się o członkostwo w UE Turcji. Chodzi raczej o zajęcie stanowiska w sprawie całościowej przyszłości UE, do czego należy również kwestia jej rozszerzenia.

Sarkozy zadeklarował swój sceptycyzm w sprawie przyjęcia Turcji do Unii Europejskiej. "Jestem przeciwny przystąpieniu Turcji (do UE)" - oświadczył dziennikarzom, zaznaczając, że takie samo stanowisko zaprezentował oficjalnie rządowi tureckiemu. Jego zdaniem, w negocjacjach z Ankarą należy otworzyć tylko 30 rozdziałów, wystarczających dla zawarcia układu stowarzyszeniowego.

Ani Merkel, ani Sarkozy nie przedstawili żadnych konkretów w sprawie składu personalnego "rady starszych". Według szefowej niemieckiego rządu, powinny to być osoby z "pewnym dystansem i pewną mądrością", nie pełniące aktywnych funkcji we władzach Unii Europejskiej ani w Parlamencie Europejskim. W gremium takim powinny partycypować również inne państwa UE - zaznaczyła Merkel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu