Merkel: konstytucja zapewni UE zdolność do działania

01-01-2007, 18:48

Kanclerz Niemiec uważa, że warunkiem zachowania przez Europę zdolności do działania jest unijna konstytucja.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel uważa, że warunkiem zachowania przez Europę zdolności do działania jest wejście w życie unijnej konstytucji.

"Żeby pozostać zdolną do działania, Europa potrzebuje Traktatu Konstytucyjnego. Chcemy przyczynić się do rozwiązania tego problemu, prowadząc z naszymi europejskimi partnerami intensywne rozmowy. Na zakończenie (tego procesu) powinien powstać rozkład jazdy, który wskaże, jak Traktat Konstytucyjny może stać się rzeczywistością" - oświadczyła Merkel w poniedziałek, pierwszym dniu niemieckiego przewodnictwa w UE.

Dotychczas unijną kostytucję ratyfikowało 18 z 27 członków Wspólnoty. Oświadczenie szefowej niemieckiego rządu ukazało się na stronie internetowej informującej o działaniach rządu Niemiec w pierwszym półroczu 2007 r.

Merkel zapowiedziała, że będzie zabiegała w większym niż dotąd stopniu o poparcie mieszkańców krajów UE dla europejskiej integracji. "Europa pozostanie silna tylko wtedy, gdy stworzymy ludziom perspektywę" - stwierdziła. "Wielu pyta: czy Europa zapewni mi większe bezpieczeństwo i dobrobyt? Czy biurokracja nie jest zbytnio rozbudowana? Będziemy starali się udzielić Państwu odpowiedzi na te pytania" - czytamy w oświadczeniu.

Pani kanclerz przypomniała, że Unia Europejska obchodzi w tym roku 50. urodziny. "Jest dużo powodów do świętowania tej rocznicy: pokój, wolność, sprawiedliwość i demokracja stały się dla nas oczywistością" - wyjaśniła. Podkreśliła, że z tej okazji w Berlinie dojdzie 24 i 25 marca do uroczystego spotkania przywódców UE.

Merkel zaznaczyła, że z tej okazji wydane zostanie "Oświadczenie Berlińskie", wskazujące na wspólne wartości jako fundament sukcesów europejskiej integracji. "To stanowi o sile Europy" - podkreśliła Merkel.

Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła, że jej kraj współpracuje ściśle z Portugalią i Słowenią, które obejmą po Niemczech przewodnictwo w UE. 18-miesięczne "potrójne przewodnictwo", praktykowane w tej formie po raz pierwszy, zapewni kontynuację w rozwiązywaniu występujących w Unii problemów - napisała Merkel.

W wyemitowanym w niedzielę wieczorem orędziu noworocznym Merkel apelowała do krajów Unii o jedność w działaniu.

"Europa powiedzie się wspólnie" - powiedziała kanclerz, nawiązując do oficjalnego hasła niemieckiego przewodnictwa. "Dodam: Europa powiedzie się tylko wtedy, będziemy (działali) wspólnie. Tylko zgodna Europa może sprostać wyzwaniom globalizacji, to znaczy problemom światowego handlu, a także przemocy, terrorowi i wojnie" - podkreśliła szefowa niemieckiego rządu. "Europa podzielona skazana jest na porażkę" - dodała Merkel.

DI, PAP

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Merkel: konstytucja zapewni UE zdolność do działania